Jan Ericson (M)

Jan Ericson (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Västra Götalands läns södra, plats 304
Titel Jurist
Född år 1961
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866693
E-post jan.ericson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2018-09-24
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2017-10-13 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-11-17 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2017-10-13
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot arbetsmarknadsutskottet 06-10, utbildningsutskottet 10-14 och finansutskottet 14-. Suppleant socialförsäkringsutskottet 06-14 och arbetsmarknadsutskottet 10-14.
  • Föräldrar

    Ekonomen Herbert Ericson och lågstadieläraren Marit Ericson.
  • Utbildning

    Jur.kand., Göteborgs universitet 93.
  • Anställningar

    SEB 86-08.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Mark 03-06, 10 och 14. Ledamot, utbildningsnämnden 98-05, kommunstyrelsen 03-06, arbetsutskottet 03-06, räddningsnämnden och krisledningsnämnden 03-06. Ordförande, brottsförebyggande rådet, Marks kommun 03-06. Ledamot, skattenämnden, regionskattenämnden och storföretagsskattenämnden, Västra Götalands län 03-06. Ersättare, kyrkorådet och kyrkofullmäktige samt ledamot av valnämnden, Sätila församling 97-05.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Sätila moderata partiförening 98-10. Vice ordförande, Moderaterna i Marks kommun 03-, gruppledare 03-06. Ledamot, förbundsstyrelsen, politiska utskottet och valledningen, Moderaterna i Södra Älvsborgs län 03-07. Vice ordförande, Saco-föreningen, SEB Västra Sverige 99-07. Styrelseledamot, Saco:s koncernfackstyrelse inom SEB Sverige 02-06. Styrelseledamot och kassör, Föräldrakooperativet Bybarna ekonomiska förening 96-01.
  • Bostadsort

    Ubbhult

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Regeringens straffbeskattning av unga anställda

Interpellation 2014/15:589 av Lars Hjälmered (M)

Interpellation 2014/15:589 Regeringens straffbeskattning av unga anställda av Lars Hjälmered (M) till Finansminister Magdalena Andersson (S) I slutet av mars aviserade regeringen en rad skattehöjningar. Det är skatter som kommer att slå hårt mot alltifrån småsparare till människor bosatta på landsbygden. Som om

Inlämnad: 2015-05-12 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2014/15:589 av Lars Hjälmered (M) (pdf, 67 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Regeringens straffbeskattning av unga anställda

Bensinskatten

Interpellation 2014/15:588 av Jan Ericson (M)

Interpellation 2014/15:588 Bensinskatten av Jan Ericson (M) till Finansminister Magdalena Andersson (S) Före valet lovade Socialdemokraterna uttryckligen att inte höja bensinskatten. Exempelvis sa Magdalena Andersson i en ekonomidebatt den 16 augusti: Det är jättedyrt att tanka bensin som det är, vi ser inget

Inlämnad: 2015-05-12 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2014/15:588 av Jan Ericson (M) (pdf, 83 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Bensinskatten

Ocker som bedrivs av staten

Interpellation 2014/15:520 av Jan Ericson (M)

Interpellation 2014/15:520 Ocker som bedrivs av staten av Jan Ericson (M) till Finansminister Magdalena Andersson (S) Förseningsavgiften för sen inbetalning av trängselskatt är i dag 500 kronor. Det gäller även om skuldens storlek endast är några tior. Det innebär att avgiften motsvarar flera tusen procent, vilket

Inlämnad: 2015-04-16 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2014/15:520 av Jan Ericson (M) (pdf, 66 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.