Jan Ericson(M)

Jan Ericson (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Västra Götalands läns södra, plats 304
Titel Jurist
Född år 1961
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866693
E-post jan.ericson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2018-09-24
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2017-10-13 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-11-17 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2017-10-13
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Arbetslöshetsmålet

Interpellation 2017/18:88 av Jesper Skalberg Karlsson (M)

Interpellation 2017/18:88 Arbetslöshetsmålet av Jesper Skalberg Karlsson (M) till Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson (S) Den svenska arbetslösheten ligger i dag på 6,7 procent (SCB), säsongsrensat och utjämnat, vilket kan översättas till ungefär 350 000 personer. Regeringen har samtidigt ett

Inlämnad: 2017-10-30 Svarsdatum: 2017-11-07 Besvarare: Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson (S)

Interpellation 2017/18:88 av Jesper Skalberg Karlsson (M) (pdf, 79 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Arbetslöshetsmålet

Den tudelade svenska arbetsmarknaden

Interpellation 2017/18:78 av Jan Ericson (M)

Interpellation 2017/18:78 Den tudelade svenska arbetsmarknaden av Jan Ericson (M) till Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson (S) Arbetsförmedlingens senaste statistik belyser tydligt den tudelade svenska arbetsmarknaden. I september var arbetslöshetsnivån bland utrikes födda kvinnor 21,9 procent

Inlämnad: 2017-10-26 Svarsdatum: 2017-11-07 Besvarare: Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson (S)

Interpellation 2017/18:78 av Jan Ericson (M) (pdf, 76 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Den tudelade svenska arbetsmarknaden

Arbetslösheten i Sverige

Interpellation 2017/18:76 av Jan Ericson (M)

Interpellation 2017/18:76 Arbetslösheten i Sverige av Jan Ericson (M) till Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson (S) Uppgifter från Eurostat visar att Sverige har lyckats betydligt sämre än EU-genomsnittet när det gäller att minska arbetslösheten. Arbetslösheten bland EU-länderna har sjunkit

Inlämnad: 2017-10-26 Svarsdatum: 2017-11-07 Besvarare: Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson (S)

Interpellation 2017/18:76 av Jan Ericson (M) (pdf, 76 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Arbetslösheten i Sverige

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.