Jan R Andersson(M)

Jan R Andersson (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Kalmar län, plats 91
Titel Politisk sekreterare.
Född år 1970
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865006
E-post jan.r.andersson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2018-09-24
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2011-11-22
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2011-11-23 – 2014-09-29
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Deputerad 2008-01-29 – 2008-05-07
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2016-11-15 – 2016-12-14
    • Suppleant 2016-04-12 – 2016-05-25
    • Suppleant 2015-11-17 – 2015-12-16
    • Suppleant 2015-04-14 – 2015-06-16
    • Suppleant 2014-11-20 – 2014-12-17
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2007-06-04 – 2010-10-12
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant 2014-10-14 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2016/17:FöU7 20 april 2017 Samhällets krisberedskap
Debatt om förslag 2016/17:FöU3 18 januari 2017 Försvarspolitik
Interpellationsdebatt 2016/17:173 av Jan R Andersson (M) 20 december 2016 Statliga servicekontor
Debatt om förslag 2016/17:FöU1 8 december 2016 Utgiftsområde 6 Försvar och samhällets krisberedskap

Sveriges beredskapslagstiftning

Skriftlig fråga 2016/17:1251 av Jan R Andersson (M)

Fråga 2016/17:1251 Sveriges beredskapslagstiftning av Jan R Andersson (M) till Statsrådet Anders Ygeman (S) Stockholm skakades nyligen av en terrorattack. Samhällets svar visade på en robusthet, både i myndigheternas åtgärder och i befolkningens agerande. Samtidigt visade sig brister. Ett problem uppstod i

Inlämnad: 2017-04-19 Svarsdatum: 2017-05-03 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1251 av Jan R Andersson (M) (pdf, 77 kB)

Försvarsmaktens användning av reservofficerare

Skriftlig fråga 2016/17:1073 av Jan R Andersson (M)

Fråga 2016/17:1073 Försvarsmaktens användning av reservofficerare av Jan R Andersson (M) till Försvarsminister Peter Hultqvist (S) Reservofficerarna utgör en viktig del av den svenska försvarsmakten. De är helt oundgängliga under de perioder då förbandens personalbehov går upp. Reservofficerarna är lika viktiga

Inlämnad: 2017-03-20 Svarsdatum: 2017-03-29 Besvarare: Försvarsminister Peter Hultqvist (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1073 av Jan R Andersson (M) (pdf, 76 kB)

Statliga servicekontor

Interpellation 2016/17:173 av Jan R Andersson (M)

Interpellation 2016/17:173 Statliga servicekontor av Jan R Andersson (M) till Statsrådet Ardalan Shekarabi (S) I Kalmar län finns det tre statliga servicekontor. Av dessa är för närvarande endast ett öppet. Detta har fått till följd att människor inte kan få grundläggande service i den omfattning som ska kunna

Inlämnad: 2016-12-02 Svarsdatum: 2016-12-20 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Interpellation 2016/17:173 av Jan R Andersson (M) (pdf, 75 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Statliga servicekontor

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.