Janine Alm Ericson(MP)

Janine Alm Ericson (MP)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Västra Götalands läns norra, plats 302
Titel Företagare.
Född år 1973
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post janine.alm.ericson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Finansutskottet

    • Ledamot
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2016-06-28 –
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant 2014-10-14 – 2014-12-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Satsa på Västsveriges järnvägar

Motion 2017/18:2653 av Emma Nohrén och Janine Alm Ericson (båda MP)

Motion till riksdagen 2017/18:2653 av Emma Nohrén och Janine Alm Ericson (båda MP) Satsa på Västsveriges järnvägar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att fortsätta underhålla och utveckla Västsveriges järnvägar och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen


Utskottsberedning: TU

Motion 2017/18:2653 av Emma Nohrén och Janine Alm Ericson (båda MP) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:2653 av Emma Nohrén och Janine Alm Ericson (båda MP) (pdf, 68 kB)

Hemlösa EU-medborgare som tvingas tigga

Motion 2017/18:2784 av Maria Ferm och Janine Alm Ericson (båda MP)

Motion till riksdagen 2017/18:2784 av Maria Ferm och Janine Alm Ericson (båda MP) Hemlösa EU-medborgare som tvingas tigga Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om åtgärder kring hemlösa EU-medborgare som tvingas tigga, och detta tillkännager riksdagen för regeringen. Motivering Under


Utskottsberedning: 2017/18:SoU13

Motion 2017/18:2784 av Maria Ferm och Janine Alm Ericson (båda MP) (docx, 58 kB) Motion 2017/18:2784 av Maria Ferm och Janine Alm Ericson (båda MP) (pdf, 71 kB)

Självbestämmande i livets slutskede - utred förutsättningarna för aktiv dödshjälp

Motion 2017/18:2776 av Rasmus Ling m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2017/18:2776 av Rasmus Ling m.fl. (MP) Självbestämmande i livets slutskede – utred förutsättningarna för aktiv dödshjälp Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att undersöka förutsättningarna för aktiv dödshjälp i Sverige och tillkännager


Utskottsberedning: 2017/18:SoU9

Motion 2017/18:2776 av Rasmus Ling m.fl. (MP) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:2776 av Rasmus Ling m.fl. (MP) (pdf, 62 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.