Jeff Ahl (-)

Jeff Ahl (-)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Valkrets Hallands län, plats 333
Född år 1987
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865148
E-post jeff.ahl[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-03-01 – 2018-09-24
    • Ledig 2017-12-01 – 2018-02-28
    • Ordinarie 2017-11-01 – 2017-11-30
    • Ledig 2017-10-01 – 2017-10-31
    • Ordinarie 2017-07-01 – 2017-09-30
    • Ledig 2017-05-15 – 2017-06-30
    • Ordinarie 2016-07-29 – 2017-05-14
    • Ledig 2016-01-11 – 2016-07-28
    • Ordinarie 2015-03-11 – 2016-01-10
    • Ledig 2015-02-03 – 2015-03-10
    • Ordinarie 2014-09-29 – 2015-02-02
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-04-10
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2017-11-14 – 2017-12-15
    • Suppleant 2016-11-15 – 2016-12-14
    • Suppleant 2015-11-17 – 2015-12-16
    • Suppleant 2015-04-14 – 2015-06-16
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2014-10-07 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2017/18:473 av Jeff Ahl (-) 24 april 2018 Yttrandefriheten på universitet och högskolor
Interpellationsdebatt 2017/18:474 av Jeff Ahl (-) 20 april 2018 SVT:s opartiskhet
Interpellationsdebatt 2017/18:465 av Jeff Ahl (-) 20 april 2018 Ursäkt till Ungern
Debatt om förslag 2017/18:KU37 18 april 2018 Offentlig förvaltning

EU-avgiften

Interpellation 2017/18:507 av Jeff Ahl (-)

Interpellation 2017/18:507 EU-avgiften av Jeff Ahl till Statsrådet Ann Linde S Flertalet EU-länder har begått flera avtalsbrott av vilka vissa påverkar Sverige negativt. Med anledning av detta vill jag fråga statsrådet Ann Linde: Anser statsrådet och regeringen att det med hänsyn till de omfattande migrationsströmmar

Inlämnad: 2018-04-20 Svarsdatum: 2018-05-04 Besvarare: Statsrådet Ann Linde (S)

Interpellation 2017/18:507 av Jeff Ahl (-) (pdf, 74 kB)

LSS och finansiering

Interpellation 2017/18:489 av Jeff Ahl (-)

Interpellation 2017/18:489 LSS och finansiering av Jeff Ahl till Statsrådet Lena Hallengren S Regeringen har tyvärr genomfört besparingar på de med behov utifrån LSS, detta i linje med flera utspel från regeringen innan statsbudgeten för 2018 presenterades. Detta har medfört att flera gravt handikappade, inklusive barn,

Inlämnad: 2018-04-12 Besvarare: Statsrådet Lena Hallengren (S)

Interpellation 2017/18:489 av Jeff Ahl (-) (pdf, 74 kB)

med anledning av skr. 2017/18:90 Nordiskt samarbete 2017

Motion 2017/18:4055 av Jeff Ahl och Olle Felten (båda SD)

Motion till riksdagen 2017/18:4055 av Jeff Ahl och Olle Felten båda SD med anledning av skr. 2017/18:90 Nordiskt samarbete 2017 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om nordiskt vägval och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen


Utskottsberedning: 2017/18:UU18

Motion 2017/18:4055 av Jeff Ahl och Olle Felten (båda SD) (docx, 60 kB) Motion 2017/18:4055 av Jeff Ahl och Olle Felten (båda SD) (pdf, 65 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.