Jens Holm (V)

Jens Holm (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Stockholms kommun, plats 110
Titel Sociolog/Journalist.
Född år 1971
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865733
E-post jens.holm[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Trafikutskottet

    • Ordförande
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Ordförande 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2018-10-02 – 2018-10-02
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-12-20 – 2014-09-29
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2014-10-07 –
    • Suppleant 2010-10-26 – 2014-10-07
    • Ledamotsrådet

    • Ledamot 2012-03-22 – 2018-10-10

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot miljö- och jordbruksutskottet 10- och EU-nämnden 14-. Suppleant justitieutskottet 10-, näringsutskottet 10-14 och EU-nämnden 10-14. Ledamot GLOBE, internationellt miljöpolitikernätverk. EU-parlamentariker 06-09.
  • Föräldrar

    Ingenjören Bertil Holm och ingenjören Birgitta Holm.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Sundsvall, slutår 90. Språkstudier spanska, Salamanca ht 90. Magisterexamen i sociologi, Uppsala universitet, slutår 96. Språkstudier franska, Paris ht 99.
  • Anställningar

    Simon community, Dundalk, Irland 92-93. Djurens Rätt, Stockholm, pressekreterare och journalist 97-02. Pressekreterare, Socialroteln, Stockholms stad 02-06. EU-parlamentariker 06-09.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ersättare, Gentekniknämnden. Ledamot, Miljömålsberedningen 15-. Medlem, parlamentariska kommittén för EU-frågor.
  • Litteratur

    För vår rätt och värdighet - Ungdomar om vardagen i Colombia och Sverige (99), Mat, miljö, rättvisa - Köttkonsumtionens påverkan på miljön och den globala livsmedelsförsörjningen (00), Djurindustrin och klimatet - EU blundar och förvärrar (tillsammans med Toivo Jokkala) och EU inifrån - berättelser från EU-parlamentet 06-09 (09), kom ut som e-bok (14).
  • Bostadsort

    Enskede

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Det fiskefria området i Kattegatt

Skriftlig fråga 2014/15:768 av Jens Holm (V)

Fråga 2014/15:768 Det fiskefria området i Kattegatt av Jens Holm V till Klimat- och miljöminister Åsa Romson MP Kattegatts torskbestånd har under lång tid varit på mycket kritiska nivåer. Detta föranledde Sverige och Danmark att 2009 inrätta ett område i södra Kattegatt med starka fiskeregleringar. Inom ett kärnområde

Inlämnad: 2015-08-20 Besvarare: Klimat- och miljöminister Åsa Romson (MP)

Skriftlig fråga 2014/15:768 av Jens Holm (V) (pdf, 80 kB)

med anledning av prop. 2014/15:123 Ambitionshöjning för förnybar el och kontrollstation för elcertifikatssystemet 2015

Motion 2014/15:3101 av Birger Lahti m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2014/15:3101 av Birger Lahti m.fl. V med anledning av prop. 2014/15:123 Ambitionshöjning för förnybar el och kontrollstation för elcertifikatssystemet 2015 1  Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att regeringen bör återkomma


Utskottsberedning: 2015/16:NU6
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2014/15:3101 av Birger Lahti m.fl. (V) (docx, 47 kB) Motion 2014/15:3101 av Birger Lahti m.fl. (V) (pdf, 80 kB)

Oseriösa bolag i gruvbranschen

Skriftlig fråga 2014/15:657 av Jens Holm (V)

Fråga 2014/15:657 Oseriösa bolag i gruvbranschen av Jens Holm V till Närings- och innovationsminister Mikael Damberg S Gruvnäringen är en strategiskt viktig näring för Sverige. Inte minst gäller det i regioner som tidigare drabbats av hög arbetslöshet och utflyttning. Samtidigt har gruvbrytning en mycket stor påverkan

Inlämnad: 2015-06-11 Besvarare: Närings- och innovationsminister Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2014/15:657 av Jens Holm (V) (pdf, 78 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.