Jens Holm (V)

Jens Holm (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Stockholms kommun, plats 110
Titel Sociolog/Journalist.
Född år 1971
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865733
E-post jens.holm[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Trafikutskottet

    • Ordförande
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Ordförande 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2018-10-02 – 2018-10-02
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-12-20 – 2014-09-29
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2014-10-07 –
    • Suppleant 2010-10-26 – 2014-10-07
    • Ledamotsrådet

    • Ledamot 2012-03-22 – 2018-10-10

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot miljö- och jordbruksutskottet 10- och EU-nämnden 14-. Suppleant justitieutskottet 10-, näringsutskottet 10-14 och EU-nämnden 10-14. Ledamot GLOBE, internationellt miljöpolitikernätverk. EU-parlamentariker 06-09.
  • Föräldrar

    Ingenjören Bertil Holm och ingenjören Birgitta Holm.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Sundsvall, slutår 90. Språkstudier spanska, Salamanca ht 90. Magisterexamen i sociologi, Uppsala universitet, slutår 96. Språkstudier franska, Paris ht 99.
  • Anställningar

    Simon community, Dundalk, Irland 92-93. Djurens Rätt, Stockholm, pressekreterare och journalist 97-02. Pressekreterare, Socialroteln, Stockholms stad 02-06. EU-parlamentariker 06-09.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ersättare, Gentekniknämnden. Ledamot, Miljömålsberedningen 15-. Medlem, parlamentariska kommittén för EU-frågor.
  • Litteratur

    För vår rätt och värdighet - Ungdomar om vardagen i Colombia och Sverige (99), Mat, miljö, rättvisa - Köttkonsumtionens påverkan på miljön och den globala livsmedelsförsörjningen (00), Djurindustrin och klimatet - EU blundar och förvärrar (tillsammans med Toivo Jokkala) och EU inifrån - berättelser från EU-parlamentet 06-09 (09), kom ut som e-bok (14).
  • Bostadsort

    Enskede

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Flygets utsläpp av växthusgaser

Skriftlig fråga 2018/19:233 av Jens Holm (V)

Fråga 2018/19:233 Flygets utsläpp av växthusgaser av Jens Holm V till Miljö- och klimatminister Isabella Lövin MP På det senaste sammanträdet med riksdagens EU-nämnd delgav finansministern en skrivelse från den nederländska regeringen. Nederländerna lyfte de snabbt växande utsläppen från flygsektorn och att denna utsläppsökning

Inlämnad: 2019-02-14 Svarsdatum: 2019-02-27 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:233 av Jens Holm (V) (pdf, 87 kB)

Avskaffande av flygets skattesubvention

Interpellation 2018/19:74 av Jens Holm (V)

Interpellation 2018/19:74 Avskaffande av flygets skattesubvention av Jens Holm V till Statsrådet Tomas Eneroth S Utsläppen från världens flygande har fördubblats de senaste 20 åren, och om inget görs kan de växa med ytterligare 300700 procent till 2050. Hade flygsektorn varit ett enskilt land hade den legat i topp tio

Inlämnad: 2019-02-13 Svarsdatum: 2019-03-05 Besvarare: Statsrådet Tomas Eneroth (S)

Interpellation 2018/19:74 av Jens Holm (V) (pdf, 89 kB)

Biogasbilar i bonus-malus-systemet

Skriftlig fråga 2018/19:154 av Jens Holm (V)

Fråga 2018/19:154 Biogasbilar i bonusmalus-systemet av Jens Holm V till Statsrådet Tomas Eneroth S Det har på senare år genomförts statliga satsningar på biogas för fordonsdrift, bland annat med Klimatklivet till produktionsanläggningar och gasmackar, ett särskilt produktionsstöd för gasen och en bonus på 10 000 kr för

Inlämnad: 2019-02-06 Svarsdatum: 2019-02-14 Besvarare: Miljö- och klimatminister Isabella Lövin (MP)

Skriftlig fråga 2018/19:154 av Jens Holm (V) (pdf, 86 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.