Jens Holm (V)

Jens Holm (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Stockholms kommun, plats 207
Titel Sociolog/Journalist.
Född år 1971
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865733
E-post jens.holm[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Ledamot
    • Ledamotsrådet

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-12-20 – 2014-09-29
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2014-10-07 –
    • Suppleant 2010-10-26 – 2014-10-07
    • Ledamotsrådet

    • Ledamot 2012-03-22 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot miljö- och jordbruksutskottet 10- och EU-nämnden 14-. Suppleant justitieutskottet 10-, näringsutskottet 10-14 och EU-nämnden 10-14. Ledamot GLOBE, internationellt miljöpolitikernätverk. EU-parlamentariker 06-09.
  • Föräldrar

    Ingenjören Bertil Holm och ingenjören Birgitta Holm.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Sundsvall, slutår 90. Språkstudier spanska, Salamanca ht 90. Magisterexamen i sociologi, Uppsala universitet, slutår 96. Språkstudier franska, Paris ht 99.
  • Anställningar

    Simon community, Dundalk, Irland 92-93. Djurens Rätt, Stockholm, pressekreterare och journalist 97-02. Pressekreterare, Socialroteln, Stockholms stad 02-06. EU-parlamentariker 06-09.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ersättare, Gentekniknämnden. Ledamot, Miljömålsberedningen 15-. Medlem, parlamentariska kommittén för EU-frågor.
  • Litteratur

    För vår rätt och värdighet - Ungdomar om vardagen i Colombia och Sverige (99), Mat, miljö, rättvisa - Köttkonsumtionens påverkan på miljön och den globala livsmedelsförsörjningen (00), Djurindustrin och klimatet - EU blundar och förvärrar (tillsammans med Toivo Jokkala) och EU inifrån - berättelser från EU-parlamentet 06-09 (09), kom ut som e-bok (14).
  • Bostadsort

    Enskede

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Gynnande av biogas

Interpellation 2017/18:558 av Jens Holm (V)

Interpellation 2017/18:558 Gynnande av biogas av Jens Holm V till Statsrådet Ibrahim Baylan S Biogas är en av de mest klimatsmarta energikällorna. Den kan produceras av matrester och avloppsvatten eller från restprodukter från jordbruket och skogen. Den skapar nyttor i alla led och tar tillvara både näringsinnehåll och

Inlämnad: 2018-05-22 Svarsdatum: 2018-06-04 Besvarare: Statsrådet Ibrahim Baylan (S)

Interpellation 2017/18:558 av Jens Holm (V) (pdf, 89 kB)

med anledning av prop. 2017/18:228 Energipolitikens inriktning

Motion 2017/18:4150 av Birger Lahti m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2017/18:4150 av Birger Lahti m.fl. V med anledning av prop. 2017/18:228 Energipolitikens inriktning 1  Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör återkomma med ett stoppdatum som förbjuder kärnkraft och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: 2017/18:NU22

Motion 2017/18:4150 av Birger Lahti m.fl. (V) (docx, 64 kB) Motion 2017/18:4150 av Birger Lahti m.fl. (V) (pdf, 77 kB)

med anledning av prop. 2017/18:237 Elmarknadsfrågor

Motion 2017/18:4136 av Birger Lahti m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2017/18:4136 av Birger Lahti m.fl. V med anledning av prop. 2017/18:237 Elmarknadsfrågor Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att ellagen bör ändras i syfte att motverka oskäliga prishöjningar för konsumenterna och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: 2017/18:NU23

Motion 2017/18:4136 av Birger Lahti m.fl. (V) (docx, 59 kB) Motion 2017/18:4136 av Birger Lahti m.fl. (V) (pdf, 69 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.