Jesper Skalberg Karlsson(M)

Jesper Skalberg Karlsson (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Gotlands län, plats 34
Titel Teknolog
Född år 1993
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864550
E-post jesper.karlsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2015-01-19 – 2018-09-24
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2015-01-27 – 2018-09-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2015-11-18 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2016/17:MJU14 27 april 2017 Fiskeripolitik
Interpellationsdebatt 2016/17:372 av Jesper Skalberg Karlsson (M) 28 mars 2017 Cementtillverkningens framtid
Debatt om förslag 2016/17:MJU9 15 mars 2017 Naturvård och områdesskydd
Debatt om förslag 2016/17:MJU8 15 mars 2017 Biologisk mångfald

Anmälningsplikt för åtelkamera

Interpellation 2016/17:484 av Jesper Skalberg Karlsson (M)

Interpellation 2016/17:484 Anmälningsplikt för åtelkamera av Jesper Skalberg Karlsson (M) till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S) Vildsvinsstammen breder ut sig kraftigt i Sverige – och detta för med sig stora skador till följd av bök och återbök. För lantbrukare kan det handla om att man förlorar

Inlämnad: 2017-04-27 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2016/17:484 av Jesper Skalberg Karlsson (M) (pdf, 80 kB)

Regeringens arbetslöshetsmål

Interpellation 2016/17:481 av Jesper Skalberg Karlsson (M)

Interpellation 2016/17:481 Regeringens arbetslöshetsmål av Jesper Skalberg Karlsson (M) till Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson (S) Den svenska arbetslösheten ligger idag på 6,6 procent (SCB), säsongsrensat och utjämnat, vilket kan översättas till ungefär 354 000 personer. Regeringen har samtidigt

Inlämnad: 2017-04-27 Besvarare: Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson (S)

Interpellation 2016/17:481 av Jesper Skalberg Karlsson (M) (pdf, 81 kB)

Utfodring av vilt

Interpellation 2016/17:482 av Jesper Skalberg Karlsson (M)

Interpellation 2016/17:482 Utfodring av vilt av Jesper Skalberg Karlsson (M) till Statsrådet Sven-Erik Bucht (S) I oktober 2016 riktade Sveriges riksdag ett tillkännagivande till regeringen angående utfodring av vilt. Till skillnad från regeringens förslag, som innebar att ansvarig myndighet ska kunna besluta om

Inlämnad: 2017-04-27 Besvarare: Statsrådet Sven-Erik Bucht (S)

Interpellation 2016/17:482 av Jesper Skalberg Karlsson (M) (pdf, 76 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.