Jessica Rosencrantz (M)

Jessica Rosencrantz (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms kommun, plats 243
Titel Civilekonom
Född år 1987
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866340
E-post jessica.rosencrantz[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Trafikutskottet

    • Vice ordförande
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2010-10-04 – 2010-10-18
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-19 – 2018-09-24
    • Trafikutskottet

    • Vice ordförande 2014-12-19 – 2018-09-24
    • Ledamot 2014-10-07 – 2014-12-18
    • Ledamot 2012-03-19 – 2014-09-29
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-03-20
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-03-29
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2012-03-19 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10- (statsrådsersättare 101004-101018). Ledamot trafikutskottet 12-14 och vice ordförande 14-. Suppleant finansutskottet 10-12, civilutskottet 10-12 och EU-nämnden 12-.
  • Föräldrar

    Egenföretagaren Sven Andersson och försäljningschefen Susanne Rosencrantz.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Enskilda Gymnasiet 06. Civilekonomexamen, Handelshögskolan i Stockholm 11.
  • Anställningar

    Servitris, McDonalds 04-06. Servitris, A-concept 06. Marknadsassistent, Netigate 06-07. Landstingsrådssekreterare, Stockholms läns landsting 07-09. Administrativ assistent, Handelshögskolan 09. Politisk assistent, Europaparlamentet i Bryssel 09-10.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Täby 06-10, ersättare 05-06. Vice ordförande, barn- och grundskolenämnden 06-10 och ersättare, kommunstyrelsen 07-10.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Föreningsordförande, MUF i Täby 05-07. Suppleant, Safe Hygiene & Security SHS Consult AB 06-11. 2:e vice distriktsordförande, MUF, Stockholm 07-08, 1:e vice distriktsordförande 08-11 och distriktsordförande 11-15. Styrelseledamot, Norrmalmsmoderaterna 11-. Ledamot, Moderaterna i Stockholms stads förbundsstyrelse 15-.
  • Bostadsort

    Stockholm

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Tidpunkten för beslut om nationell plan för 2018-2029

Skriftlig fråga 2017/18:1305 av Jessica Rosencrantz (M)

Fråga 2017/18:1305 Tidpunkten för beslut om nationell plan för 20182029 av Jessica Rosencrantz M till Statsrådet Tomas Eneroth S Under början av 2018 aviserade regeringen att ett beslut om en nationell infrastrukturplan för 20182029 skulle fattas under april. I propositionsförteckningen för 2018 uppgavs att beslutet skulle

Inlämnad: 2018-05-16 Svarsdatum: 2018-05-23 Besvarare: Statsrådet Tomas Eneroth (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1305 av Jessica Rosencrantz (M) (pdf, 88 kB)

Underhåll av vägar

Skriftlig fråga 2017/18:1089 av Jessica Rosencrantz (M)

Fråga 2017/18:1089 Underhåll av vägar av Jessica Rosencrantz M till Statsrådet Tomas Eneroth S Det statliga vägnätet består av knappt 10 000 mil väg, och underhållsverksamheten av det statliga vägnätet sköts av Trafikverket genom upphandling. Regeringen har valt att höja anslagen till vägunderhållet med endast 7 procent

Inlämnad: 2018-03-23 Svarsdatum: 2018-04-04 Besvarare: Statsrådet Tomas Eneroth (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1089 av Jessica Rosencrantz (M) (pdf, 85 kB)

Anslag för vägunderhåll

Interpellation 2017/18:376 av Jessica Rosencrantz (M)

Interpellation 2017/18:376 Anslag för vägunderhåll av Jessica Rosencrantz M till Statsrådet Tomas Eneroth S Det svenska vägnätet är en grundstomme i Sveriges infrastruktur. Förutom att gods- och persontransporter på våra vägar måste fungera är ett välfungerande vägnät också en viktig pusselbit för både jobb och tillväxt

Inlämnad: 2018-02-12 Svarsdatum: 2018-03-06 Besvarare: Statsrådet Tomas Eneroth (S)

Interpellation 2017/18:376 av Jessica Rosencrantz (M) (pdf, 88 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Anslag för vägunderhåll

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.