Jimmy Loord (KD)

Jimmy Loord (KD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Kalmar län, plats 91
Född år 1980
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post jimmy.loord[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Allmänpolitisk debatt 18 oktober 2018 Utbildning och forskning

Fler YH-utbildningar i hela landet

Motion 2018/19:115 av Jimmy Loord (KD)

Motion till riksdagen 2018/19:115 av Jimmy Loord KD Fler YH-utbildningar i hela landet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om bättre geografisk spridning av YH-utbildningarna och tillkännager detta för regeringen. Motivering Varje år får ett antal utbildningsanordnare chansen

2018-10-18

Motion 2018/19:115 av Jimmy Loord (KD) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:115 av Jimmy Loord (KD) (pdf, 70 kB)

Utöka uppdraget till samordningsförbunden

Motion 2018/19:103 av Jimmy Loord (KD)

Motion till riksdagen 2018/19:103 av Jimmy Loord KD Utöka uppdraget till samordningsförbunden Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utreda möjligheten att utöka uppdraget till samordningsförbunden inom ramen för finansiell samordning av rehabiliteringsinsatser FinsamL

2018-10-12

Motion 2018/19:103 av Jimmy Loord (KD) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:103 av Jimmy Loord (KD) (pdf, 72 kB)

med anledning av prop. 2017/18:298 Behandling av personuppgifter för forskningsändamål

Motion 2018/19:69 av Roger Haddad m.fl. (L, M, C, KD)

Motion till riksdagen 2018/19:69 av Roger Haddad m.fl. L, M, C, KD med anledning av prop. 2017/18:298 Behandling av personuppgifter för forskningsändamål Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheterna att återkomma med förslag på lagstiftning som likställer


Utskottsberedning: UbU

Motion 2018/19:69 av Roger Haddad m.fl. (L, M, C, KD) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:69 av Roger Haddad m.fl. (L, M, C, KD) (pdf, 86 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.