Johan Hedin (C)

Johan Hedin (C)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Stockholms kommun, plats 244
Född år 1969
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post johan.hedin[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Justitieutskottet

    • Ledamot
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-06-16 – 2018-09-24
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2012-09-03 – 2013-04-26
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2014-06-16 – 2014-09-29
    • Extra suppleant 2012-09-06 – 2013-04-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2014-10-07 –
    • Ledamot 2014-06-16 – 2014-10-07
    • Extra suppleant 2012-09-06 – 2013-04-26

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 12-13 och 14- (ersättare 120903-130426). Ledamot justitieutskottet 14- och EU-nämnden 14. Suppleant konstitutionsutskottet 14-, socialförsäkringsutskottet 14 och extra suppleant 12-13, EU-nämnden 14- och extra suppleant 12-13 .

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2017/18:231 Ny kamerabevakningslag

Motion 2017/18:4176 av Tomas Tobé m.fl. (M, L, C, KD)

Motion till riksdagen 2017/18:4176 av Tomas Tobé m.fl. M, L, C, KD med anledning av prop. 2017/18:231 Ny kamerabevakningslag Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att avskaffa tillståndsplikten för Polismyndighetens och andra brottsbekämpande myndigheters kamerabevakning


Utskottsberedning: 2017/18:JuU36
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 bifall,

Motion 2017/18:4176 av Tomas Tobé m.fl. (M, L, C, KD) (docx, 59 kB) Motion 2017/18:4176 av Tomas Tobé m.fl. (M, L, C, KD) (pdf, 78 kB)

med anledning av prop. 2017/18:100 2018 års ekonomiska vårproposition

Motion 2017/18:4156 av Annie Lööf m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2017/18:4156 av Annie Lööf m.fl. C med anledning av prop. 2017/18:100 2018 års ekonomiska vårproposition Innehåll Förslag till riksdagsbeslut Motivering 1. Ett bättre Sverige är möjligt 2. Alliansens bedömning av det ekonomiska läget 2.1 Stark internationell konjunktur 2.2 Stark tillväxt i


Utskottsberedning: 2017/18:FiU20

Motion 2017/18:4156 av Annie Lööf m.fl. (C) (docx, 532 kB) Motion 2017/18:4156 av Annie Lööf m.fl. (C) (pdf, 1176 kB)

med anledning av prop. 2017/18:177 En ny sexualbrottslagstiftning byggd på frivillighet

Motion 2017/18:4125 av Tomas Tobé m.fl. (M, L, C, KD)

Motion till riksdagen 2017/18:4125 av Tomas Tobé m.fl. M, L, C, KD med anledning av prop. 2017/18:177 En ny sexualbrottslagstiftning byggd på frivillighet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att höja straffminimum för våldtäkt av normalgraden från fängelse i två år till


Utskottsberedning: 2017/18:JuU29
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 bifall,

Motion 2017/18:4125 av Tomas Tobé m.fl. (M, L, C, KD) (docx, 58 kB) Motion 2017/18:4125 av Tomas Tobé m.fl. (M, L, C, KD) (pdf, 66 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.