Johan Hultberg(M)

Johan Hultberg (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Kronobergs län, plats 254
Titel Politisk sekreterare/Student.
Född år 1985
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866108
E-post johan.hultberg[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot
    • EU-nämnden

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2017-02-27 – 2018-09-24
    • Ledig 2016-09-12 – 2017-02-26
    • Ordinarie 2010-10-04 – 2016-09-11
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2014-10-07 –
    • Suppleant 2013-10-04 – 2014-10-07

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Byggande på jordbruksmark

Skriftlig fråga 2016/17:1069 av Johan Hultberg (M)

Fråga 2016/17:1069 Byggande på jordbruksmark av Johan Hultberg (M) till Miljöminister Karolina Skog (MP) Två domar, dels P4987-15, dels P4848-16, från Mark- och miljööverdomstolen (MÖD) tycks innebära att tolkningen av begreppet brukningsvärd jordbruksmark och tillämpningen av bestämmelserna om hushållning av jord-

Inlämnad: 2017-03-16 Svarsdatum: 2017-04-05 Besvarare: Miljöminister Karolina Skog (MP)

Skriftlig fråga 2016/17:1069 av Johan Hultberg (M) (pdf, 81 kB)

Översyn av alkohollagen

Skriftlig fråga 2016/17:975 av Johan Hultberg (M)

Fråga 2016/17:975 Översyn av alkohollagen av Johan Hultberg (M) till Statsrådet Gabriel Wikström (S) Den svenska alkohollagen är sträng och detta utifrån ett gott syfte: att begränsa alkoholens skadeverkningar. Tyvärr innebär alkohollagens nuvarande utformning och tillämpning att besöks- och restaurangnäringen,

Inlämnad: 2017-03-03 Svarsdatum: 2017-03-15 Besvarare: Statsrådet Gabriel Wikström (S)

Skriftlig fråga 2016/17:975 av Johan Hultberg (M) (pdf, 79 kB)

Växande vårdköer

Skriftlig fråga 2015/16:1530 av Johan Hultberg (M)

Fråga 2015/16:1530 Växande vårdköer av Johan Hultberg (M) till Statsrådet Gabriel Wikström (S) Svensk hälso- och sjukvård har länge haft problem med långa väntetider. För att korta köerna, förbättra tillgängligheten och stärka patienternas ställning genomförde alliansregeringen flera viktiga reformer. En särskilt

Inlämnad: 2016-08-24 Svarsdatum: 2016-09-09 Besvarare: Statsrådet Gabriel Wikström (S)

Skriftlig fråga 2015/16:1530 av Johan Hultberg (M) (pdf, 78 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.