Johan Nissinen (SD)

Johan Nissinen (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Skåne läns norra och östra, plats 127
Titel Terminalarbetare/Ekonomistudent.
Född år 1989
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post johan.nissinen[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Europarådets svenska delegation

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2016-02-03
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2014-10-07 –
    • Europarådets svenska delegation

    • Ledamot 2016-04-05 –
    • Suppleant 2014-11-01 – 2016-04-05

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Kinapaket

Skriftlig fråga 2017/18:1205 av Johan Nissinen (SD)

Fråga 2017/18:1205 Kinapaket av Johan Nissinen SD till Finansminister Magdalena Andersson S Intresset att köpa billiga saker ifrån Kina via internet ökade kraftigt under förra året, vilket gjorde att det i december kom som mest 160 000 paket om dagen. Kunderna som köpt dessa paket missade ofta att betala moms, vilket

Inlämnad: 2018-04-19 Svarsdatum: 2018-05-04 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1205 av Johan Nissinen (SD) (pdf, 83 kB)

med anledning av prop. 2017/18:179 En sammanhållen politik för Sveriges landsbygder – för ett Sverige som håller ihop

Motion 2017/18:4097 av Josef Fransson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2017/18:4097 av Josef Fransson m.fl. SD med anledning av prop. 2017/18:179 En sammanhållen politik för Sveriges landsbygder för ett Sverige som håller ihop Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om det övergripande målet för en sammanhållen landsbygdspolitik


Utskottsberedning: 2017/18:NU19

Motion 2017/18:4097 av Josef Fransson m.fl. (SD) (docx, 66 kB) Motion 2017/18:4097 av Josef Fransson m.fl. (SD) (pdf, 85 kB)

med anledning av prop. 2017/18:212 Förbud mot utvinning av uran

Motion 2017/18:4096 av Mattias Bäckström Johansson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2017/18:4096 av Mattias Bäckström Johansson m.fl. SD med anledning av prop. 2017/18:212 Förbud mot utvinning av uran Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2017/18:212 Förbud mot utvinning av uran. Motivering Regeringen föreslår i propositionen att det i Sverige ska införas ett


Utskottsberedning: 2017/18:NU13

Motion 2017/18:4096 av Mattias Bäckström Johansson m.fl. (SD) (docx, 59 kB) Motion 2017/18:4096 av Mattias Bäckström Johansson m.fl. (SD) (pdf, 69 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.