Johan Pehrson (L)

Johan Pehrson (L)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Liberalerna
Valkrets Örebro län, plats 163
Titel Jur.kand.
Född år 1968
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post johan.pehrson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Justitieutskottet

    • Ledamot
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Ordinarie 1998-10-05 – 2015-04-19
    • Folkpartiet liberalerna

    • Gruppledare 2006-10-11 – 2014-10-04
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2015-03-05
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2008-10-22 – 2010-10-04
    • Ordförande 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 2001-09-25 – 2002-09-29
    • Suppleant 1998-10-13 – 2001-09-25
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2001-09-27
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2007-10-03
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Suppleant 2008-11-13 – 2010-02-05
    • Ledamot 2007-10-04 – 2008-10-21
    • Suppleant 2006-10-24 – 2007-10-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-11-05 – 2015-03-05
    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Suppleant 2003-10-03 – 2004-04-01
    • Suppleant 1999-10-01 – 2000-02-15
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2000-02-15 – 2002-09-30
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2014-11-19
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2003-10-07 – 2003-11-20
    • Lagutskottet

    • Suppleant 1998-10-20 – 1999-10-01
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-11-15 –
    • Suppleant 2014-11-05 – 2015-03-10
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot 2006-10-10 – 2014-10-07
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot 2006-10-10 – 2014-10-07
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2006-10-17 – 2014-10-14
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Personlig suppleant 2006-11-01 – 2014-10-31
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant 2003-01-01 – 2005-03-17
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant 2006-10-17 – 2008-11-11

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 98-15. Ledamot skatteutskottet 98-01, justitieutskottet 01-02 och 08-15 och ordförande 02-06. Ledamot socialutskottet 06-07 och finansutskottet 07-08. Suppleant justitieutskottet 98-01, lagutskottet 98-99, konstitutionsutskottet 99-00, 03-04 och 10-15, socialförsäkringsutskottet 00-02, sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet 03, finansutskottet 06-10 och 10-14, civilutskottet 14 och EU-nämnden 14-15. Ledamot riksdagsstyrelsen 06-14, Utrikesnämnden 06-14, krigsdelegationen 06-14 och riksdagsgruppens förtroenderåd 06-14. Personlig suppleant i styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond 06-14. Suppleant Europarådets svenska delegation 03-05 och riksbanksfullmäktige 06-08. Gruppledare 06-14.
  • Föräldrar

    Tjänstemannen Bengt Pehrson och silversmeden Margareta Berndtsson.
  • Utbildning

    Ekonomisk gymnasieskola, Risbergska skolan, Örebro 85-87. Juristlinjen, Uppsala universitet 90-96. Diploma in Legal Studies, King`s College, London 94-95. Ekonomisk historia, Uppsala universitet 93-96.
  • Anställningar

    Banktjänsteman, Götabanken 89-90. Politiskt sakkunnig, Finansdepartementet 92-93 och Socialdepartementet 93-94. Jurist, Gota Bank Fonder AB 93-94. Ledarskribent, Nerikes Allehanda 94. Politisk sekreterare, Folkpartiet liberalerna 96-97. Tingsnotarie, Örebro tingsrätt 97-98. Partisekreterare, Folkpartiet 01-02.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Kommittén om barnmisshandel och därmed sammanhängande frågor 98- och Kommittén mot barnmisshandel 99-01. Ledamot, Jämställdhetsrådet 99-02 och Anhörigkommittén 00-02. Ledamot, Parlamentariska socialförsäkringsutredningen 10-14 och Polisorganisationskommittén 10-15. Polisens nationella insynsråd 14-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Örebro 98, 02 och 06. Ersättare, miljönämnden 89-91 och service- och arbetsmarknadsnämnden 98.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Örebro läns distrikt av FPU, ordförande 88-90. Styrelseledamot, LUF 91-95 och 2:e vice ordförande 91-93. Styrelseledamot, Örebro kommunförening av Folkpartiet (FP) 97-01 och Örebro läns länsförbund av FP 98-16. Partisekreterare, Folkpartiet 01-02. Styrelseledamot, Folkpartiets partistyrelse 01-15 och Folkpartiets partiledning 01-15. Styrelseledamot, Karlslunds IF 98-00.
  • Litteratur

    Nytt ljus över miljöfrågan (97, tillsammans med andra).

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Liberal politik för hbtq-personers lika rättigheter och möjligheter

Motion 2018/19:2597 av Jan Björklund m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2018/19:2597 av Jan Björklund m.fl. L Liberal politik för hbtq-personers lika rättigheter och möjligheter Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en ny nationell hbtq-strategi och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som


Utskottsberedning: AU CU KrU KU SfU UbU UU 2018/19:SoU11 2018/19:SoU13 2018/19:SoU8 2018/19:SoU9

Motion 2018/19:2597 av Jan Björklund m.fl. (L) (docx, 85 kB) Motion 2018/19:2597 av Jan Björklund m.fl. (L) (pdf, 139 kB)

Utgiftsområde 4 Rättsväsendet

Motion 2018/19:2977 av Johan Pehrson m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2018/19:2977 av Johan Pehrson m.fl. L Utgiftsområde 4 Rättsväsendet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2019 inom utgiftsområde 4 Rättsväsendet enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Motivering Liberalerna presenterar här en bred satsning för att kraftigt förstärka rättsstatens


Utskottsberedning: 2018/19:JuU1

Motion 2018/19:2977 av Johan Pehrson m.fl. (L) (docx, 82 kB) Motion 2018/19:2977 av Johan Pehrson m.fl. (L) (pdf, 119 kB)

Insatser mot terrorism och våldsbejakande extremism

Motion 2018/19:2612 av Johan Pehrson m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2018/19:2612 av Johan Pehrson m.fl. L Insatser mot terrorism och våldsbejakande extremism Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om utvärdering av myndighetstillhörigheten för det nationella centrumet mot våldsbejakande extremism och tillkännager detta


Utskottsberedning: JuU

Motion 2018/19:2612 av Johan Pehrson m.fl. (L) (docx, 75 kB) Motion 2018/19:2612 av Johan Pehrson m.fl. (L) (pdf, 105 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.