John Widegren (M)

John Widegren (M)

Tjänstgörande talmansersättare

Parti Moderaterna
Valkrets Östergötlands län, plats 31
Född år 1980
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post john.widegren[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Talmansersättare för Andreas Norlén
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Talmansersättare 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Ersättare 2017-09-11 – 2017-12-31
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2019-02-13 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-02-13
    • Extra suppleant 2017-09-11 – 2017-12-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Viltövervakning som uppdrag

Skriftlig fråga 2018/19:42 av John Widegren (M)

Fråga 2018/19:42 Viltövervakning som uppdrag av John Widegren M till Statsrådet Jennie Nilsson S Avmagringssjuka, också kallat Chronic Wasting Disease CWDär en smittsam prionsjukdom som infekterar hjortdjur. Alla infekterade djur dör eftersom det saknas både botemedel och vaccin. Prionerna förs vidare genom direktkontakt

Inlämnad: 2019-01-28 Svarsdatum: 2019-02-06 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:42 av John Widegren (M) (pdf, 88 kB)

med anledning av skr. 2018/19:15 Riksrevisionens rapport om skyddet mot oegentligheter inom migrationsverksamheten vid utlandsmyndigheterna

Motion 2018/19:3000 av Marta Obminska m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:3000 av Marta Obminska m.fl. M med anledning av skr. 2018/19:15 Riksrevisionens rapport om skyddet mot oegentligheter inom migrationsverksamheten vid utlandsmyndigheterna Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om kontrollrutiner och utredningar


Utskottsberedning: 2018/19:KU15

Motion 2018/19:3000 av Marta Obminska m.fl. (M) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:3000 av Marta Obminska m.fl. (M) (pdf, 78 kB)

Öka säljakten för det östgötska fisket

Motion 2018/19:2599 av John Widegren (M)

Motion till riksdagen 2018/19:2599 av John Widegren M Öka säljakten för det östgötska fisket Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att underlätta säljakt och handeln med dess produkter och tillkännager detta för regeringen. Motivering Sälstammen växer och ställer till


Utskottsberedning: 2018/19:MJU10

Motion 2018/19:2599 av John Widegren (M) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:2599 av John Widegren (M) (pdf, 72 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.