Jonas Eriksson(MP)

Jonas Eriksson (MP)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Örebro län, plats 270
Titel Gymnasielärare.
Född år 1967
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865840
E-post jonas.eriksson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Miljöpartiet de gröna

    • Gruppledare
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Ordförande
    • Valberedningen

    • Ledamot
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2016-08-01 – 2018-09-24
    • Ledig 2016-01-18 – 2016-07-31
    • Ordinarie 2010-10-04 – 2016-01-17
    • Miljöpartiet de gröna

    • Gruppledare 2016-11-01 –
    • Vice gruppledare 2016-01-01 – 2016-11-01
    • Gruppledare 2015-05-18 – 2015-12-31
    • Vice gruppledare 2015-03-18 – 2015-05-18
    • Gruppledare 2015-01-02 – 2015-03-18
    • Vice gruppledare 2014-09-29 – 2015-01-01
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2016-06-28 – 2018-09-24
    • Vice ordförande 2012-11-03 – 2014-09-29
    • Ledamot 2012-11-03 – 2012-11-03
    • Vice ordförande 2011-09-22 – 2012-10-07
    • Ledamot 2011-09-19 – 2011-09-21
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2011-11-06
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2013-01-31 – 2014-09-29
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • EU-nämnden

    • Ordförande 2017-07-15 –
    • Ledamot 2017-07-15 – 2017-07-15
    • Valberedningen

    • Ledamot 2014-09-29 –
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot 2016-11-01 –
    • Ersättare 2016-01-01 – 2016-10-31
    • Ledamot 2015-05-21 – 2015-12-31
    • Ersättare 2015-03-18 – 2015-05-21
    • Ledamot 2015-02-05 – 2015-03-18
    • Ersättare 2014-10-07 – 2015-02-05
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2014-10-14 –
    • Ledamotsrådet

    • Ledamot 2015-03-25 – 2016-11-09
    • Suppleant 2015-01-28 – 2015-03-25
    • Ledamot 2014-10-15 – 2015-01-28

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Utökad definition av konfliktmineraler

Motion 2017/18:3370 av Jonas Eriksson (MP)

Motion till riksdagen 2017/18:3370 av Jonas Eriksson (MP) Utökad definition av konfliktmineraler Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av att verka för att även kobolt ska räknas som konfliktmineral och tillkännager detta för regeringen. Motivering Den


Utskottsberedning: UU

Motion 2017/18:3370 av Jonas Eriksson (MP) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:3370 av Jonas Eriksson (MP) (pdf, 56 kB)

Snabbare tåg Oslo-Karlstad-Örebro-Stockholm

Motion 2017/18:3367 av Stina Bergström och Jonas Eriksson (båda MP)

Motion till riksdagen 2017/18:3367 av Stina Bergström och Jonas Eriksson (båda MP) Snabbare tåg Oslo–Karlstad–Örebro–Stockholm Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om betydelsen av att investeringar på järnvägssträckan Oslo–Karlstad–Örebro–Stockholm finns med i


Utskottsberedning: TU

Motion 2017/18:3367 av Stina Bergström och Jonas Eriksson (båda MP) (docx, 59 kB) Motion 2017/18:3367 av Stina Bergström och Jonas Eriksson (båda MP) (pdf, 77 kB)

Karenstid för ändring av fastighetsavgift till fastighetsskatt efter brand

Motion 2017/18:3372 av Jonas Eriksson (MP)

Motion till riksdagen 2017/18:3372 av Jonas Eriksson (MP) Karenstid för ändring av fastighetsavgift till fastighetsskatt efter brand Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av rimlig tid för att återuppföra bostadshus efter brand innan Skatteverket tar


Utskottsberedning: SkU

Motion 2017/18:3372 av Jonas Eriksson (MP) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:3372 av Jonas Eriksson (MP) (pdf, 58 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.