Jonas Jacobsson Gjörtler(M)

Jonas Jacobsson Gjörtler (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Skåne läns västra, plats 256
Titel Kommunikationskonsult
Född år 1973
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865845
E-post jonas.jacobsson.gjortler[på]riksdagen.se
Sociala medier: Facebook Twitter

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Utrikesutskottet

    • Vice ordförande
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Personlig suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2016-01-01 – 2018-09-24
    • Ledig 2015-09-28 – 2015-12-31
    • Ordinarie 2011-06-23 – 2015-09-27
    • Ledig 2011-04-04 – 2011-06-22
    • Ordinarie 2010-10-04 – 2011-04-03
    • Utrikesutskottet

    • Vice ordförande 2018-01-18 – 2018-09-24
    • Ledamot 2017-12-19 – 2018-01-18
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2013-04-18
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2015-12-18
    • Ledamot 2013-04-19 – 2014-09-29
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2015-12-18 – 2017-10-13
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2010-11-17 – 2014-09-29
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Personlig suppleant 2014-11-01 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Trovärdigheten i biståndsarbetet

Skriftlig fråga 2017/18:812 av Jonas Jacobsson Gjörtler (M)

Fråga 2017/18:812 Trovärdigheten i biståndsarbetet av Jonas Jacobsson Gjörtler (M) till Statsrådet Isabella Lövin (MP) Nyligen uppdagades det att den högsta ledningen vid hjälporganisationen Oxfam känt till att en medarbetare kan ha köpt sex under sitt arbete i olika länder. Medarbetaren ska ha avskedats från

Inlämnad: 2018-02-19 Svarsdatum: 2018-02-28 Besvarare: Statsrådet Isabella Lövin (MP)

Skriftlig fråga 2017/18:812 av Jonas Jacobsson Gjörtler (M) (pdf, 88 kB)

Åtgärder mot otillbörlig påverkan

Skriftlig fråga 2017/18:558 av Jonas Jacobsson Gjörtler (M)

Fråga 2017/18:558 Åtgärder mot otillbörlig påverkan av Jonas Jacobsson Gjörtler (M) till Statsminister Stefan Löfven (S) En riksdagsledamot och central representant för ett av regeringspartierna har nyligen riktat allvarliga anklagelser mot det egna partiet gällande att ledande företrädare för partiet skulle

Inlämnad: 2018-01-08 Svarsdatum: 2018-01-17 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:558 av Jonas Jacobsson Gjörtler (M) (pdf, 85 kB)

Utökad möjlighet till skyddsjakt även i Skåne

Skriftlig fråga 2017/18:526 av Jonas Jacobsson Gjörtler (M)

Fråga 2017/18:526 Utökad möjlighet till skyddsjakt även i Skåne av Jonas Jacobsson Gjörtler (M) till Statsrådet Sven-Erik Bucht (S) Regeringen har nyligen fattat beslut om möjlighet till utökad skyddsjakt på årskalvar av kron- och dovhjort, med vissa restriktioner, under perioden 1 juli–15 april. Dock skriver

Inlämnad: 2017-12-20 Svarsdatum: 2018-01-03 Besvarare: Statsrådet Sven-Erik Bucht (S)

Skriftlig fråga 2017/18:526 av Jonas Jacobsson Gjörtler (M) (pdf, 87 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.