Jonas Jacobsson Gjörtler(M)

Jonas Jacobsson Gjörtler (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Skåne läns västra, plats 256
Titel Kommunikationskonsult
Född år 1973
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865845
E-post jonas.jacobsson.gjortler[på]riksdagen.se
Sociala medier: Facebook Twitter

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Personlig suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2016-01-01 – 2018-09-24
    • Ledig 2015-09-28 – 2015-12-31
    • Ordinarie 2011-06-23 – 2015-09-27
    • Ledig 2011-04-04 – 2011-06-22
    • Ordinarie 2010-10-04 – 2011-04-03
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2013-04-18
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2015-12-18
    • Ledamot 2013-04-19 – 2014-09-29
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2015-12-18 – 2018-09-24
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2010-11-17 – 2014-09-29
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Personlig suppleant 2014-11-01 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Det svenska skogsbruket

Interpellation 2016/17:485 av Jonas Jacobsson Gjörtler (M)

Interpellation 2016/17:485 Det svenska skogsbruket av Jonas Jacobsson Gjörtler (M) till Statsrådet Isabella Lövin (MP) Skogspolitiken är en nationell kompetens, och EU har därför i dag ingen direkt makt över den svenska skogen. Så ska det förbli. Av naturliga skäl finns det dock lagstiftning som indirekt påverkar

Inlämnad: 2017-04-27 Besvarare: Statsrådet Isabella Lövin (MP)

Interpellation 2016/17:485 av Jonas Jacobsson Gjörtler (M) (pdf, 78 kB)

Förbud mot neonikotinoider

Skriftlig fråga 2016/17:1304 av Jonas Jacobsson Gjörtler (M)

Fråga 2016/17:1304 Förbud mot neonikotinoider av Jonas Jacobsson Gjörtler (M) till Statsrådet Sven-Erik Bucht (S) EU-kommissionen har nyligen lagt fram ett förslag om förbud mot neonikotinoider. Enligt förslaget ska förbudet även innefatta grödor som inte drar åt sig pollinerande insekter, som exempelvis sockerbetor.

Inlämnad: 2017-04-27 Svarsdatum: 2017-05-10 Besvarare: Statsrådet Sven-Erik Bucht (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1304 av Jonas Jacobsson Gjörtler (M) (pdf, 76 kB)

Omlokalisering av myndigheter

Interpellation 2016/17:483 av Jonas Jacobsson Gjörtler (M)

Interpellation 2016/17:483 Omlokalisering av myndigheter av Jonas Jacobsson Gjörtler (M) till Statsrådet Ardalan Shekarabi (S) Regeringen har tidigare aviserat att man avser att omlokalisera statliga myndigheter och därmed flytta ut statliga jobb från Stockholmsregionen till andra delar av landet. Även den parlamentariska

Inlämnad: 2017-04-27 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Interpellation 2016/17:483 av Jonas Jacobsson Gjörtler (M) (pdf, 81 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.