Jonas Millard(SD)

Jonas Millard (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Västra Götalands läns norra, plats 338
Titel Datatekniker.
Född år 1981
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864149
E-post jonas.millard[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Valberedningen

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2015-01-22 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-10-07 – 2015-01-22
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2015-11-03 –
    • Valberedningen

    • Suppleant 2014-09-29 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2017/18:KU31 7 februari 2018 Massmediefrågor
Frågestund 1 februari 2018 Frågestund
Debatt om förslag 2017/18:KU11 31 januari 2018 Justitieombudsmännens ämbetsberättelse
Debatt om förslag 2017/18:KU38 31 januari 2018 Offentlighet, sekretess och integritet

med anledning av prop. 2017/18:59 Ett utvidgat straffrättsligt skydd för transpersoner

Motion 2017/18:3960 av Jonas Millard och Fredrik Eriksson (båda SD)

Motion till riksdagen 2017/18:3960 av Jonas Millard och Fredrik Eriksson (båda SD) med anledning av prop. 2017/18:59 Ett utvidgat straffrättsligt skydd för transpersoner Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår propositionen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att avskaffa samtliga


Utskottsberedning: 2017/18:KU14

Motion 2017/18:3960 av Jonas Millard och Fredrik Eriksson (båda SD) (docx, 58 kB) Motion 2017/18:3960 av Jonas Millard och Fredrik Eriksson (båda SD) (pdf, 69 kB)

med anledning av prop. 2017/18:49 Ändrade mediegrundlagar

Motion 2017/18:3959 av Jonas Millard och Fredrik Eriksson (båda SD)

Motion till riksdagen 2017/18:3959 av Jonas Millard och Fredrik Eriksson (båda SD) med anledning av prop. 2017/18:49 Ändrade mediegrundlagar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår propositionen i den del den avser skyddet för personer med annat medborgarskap än svenskt. Riksdagen avslår propositionen


Utskottsberedning: 2017/18:KU16

Motion 2017/18:3959 av Jonas Millard och Fredrik Eriksson (båda SD) (docx, 60 kB) Motion 2017/18:3959 av Jonas Millard och Fredrik Eriksson (båda SD) (pdf, 74 kB)

med anledning av prop. 2017/18:55 Ökad insyn i finansiering av partier - ett utbyggt regelverk

Motion 2017/18:3945 av Olle Felten m.fl. (SD, -)

Motion till riksdagen 2017/18:3945 av Olle Felten m.fl. (SD, -) med anledning av prop. 2017/18:55 Ökad insyn i finansiering av partier – ett utbyggt regelverk Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utvärdera väsentliga delar av propositionens förslag och tillkännager


Utskottsberedning: 2017/18:KU19
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2017/18:3945 av Olle Felten m.fl. (SD, -) (docx, 59 kB) Motion 2017/18:3945 av Olle Felten m.fl. (SD, -) (pdf, 71 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.