Jörgen Andersson(M)

Jörgen Andersson (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Kalmar län, plats 121
Titel Företagare.
Född år 1966
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866419
E-post jorgen.andersson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Finansutskottet

    • Ledamot
    • Trafikutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2011-03-07
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Svensk bnp-tillväxt

Interpellation 2017/18:66 av Jörgen Andersson (M)

Interpellation 2017/18:66 Svensk bnp-tillväxt av Jörgen Andersson (M) till Finansminister Magdalena Andersson (S) Det är högkonjunktur i Sverige, och bilden av svensk ekonomi är att den utvecklas förhållandevis starkt. Detta är en bild som framhålls inte minst av regeringen. ”Det visar på vilken otrolig styrka

Inlämnad: 2017-10-25 Svarsdatum: 2017-11-24 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2017/18:66 av Jörgen Andersson (M) (pdf, 78 kB)

Regeringens redovisning av överskottsmålet

Interpellation 2013/14:291 av Bernhardsson, Bo (S)

den 14 februari Interpellation 2013/14:291 Regeringens redovisning av överskottsmålet av Bo Bernhardsson (S) till finansminister Anders Borg (M) Riksrevisonen har granskat de samhällsekonomiska prognoserna i budgetpropositionen för 2014. Granskningen visar att regeringens uppskattning av

Inlämnad: 2014-02-14 Besvarare: Anders Borg (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Regeringens redovisning av överskottsmålet

Nedsättningen av arbetsgivaravgiften för unga

Interpellation 2013/14:265 av Nilsson, Pia (S)

den 31 januari Interpellation 2013/14:265 Nedsättningen av arbetsgivaravgiften för unga av Pia Nilsson (S) till finansminister Anders Borg (M) I början av året yttrade sig Ekonomistyrningsverket, ESV, om en promemoria från Finansdepartementet om en mer fokuserad nedsättning av socialavgifterna

Inlämnad: 2014-01-31 Besvarare: Anders Borg (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Nedsättningen av arbetsgivaravgiften för unga

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.