Jörgen Andersson(M)

Jörgen Andersson (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Kalmar län, plats 121
Titel Företagare.
Född år 1966
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866419
E-post jorgen.andersson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Finansutskottet

    • Ledamot
    • Trafikutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2011-03-07
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Restriktivitet vid inrättande av miljözoner

Motion 2017/18:2764 av Maria Plass m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:2764 av Maria Plass m.fl. (M) Restriktivitet vid inrättande av miljözoner Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om restriktivitet vid inrättande av nya miljözoner och tillkännager detta för regeringen. Motivering Dagens bestämmelser


Utskottsberedning: TU

Motion 2017/18:2764 av Maria Plass m.fl. (M) (docx, 58 kB) Motion 2017/18:2764 av Maria Plass m.fl. (M) (pdf, 63 kB)

Räntor och hushållens ekonomi

Motion 2017/18:2544 av Jörgen Andersson (M)

Motion till riksdagen 2017/18:2544 av Jörgen Andersson (M) Räntor och hushållens ekonomi Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över effekterna av förändringar i ränteavdragen enligt föreslagna exempel och tillkännager detta för regeringen. Motivering Penningpolitiken


Utskottsberedning: SkU

Motion 2017/18:2544 av Jörgen Andersson (M) (docx, 58 kB) Motion 2017/18:2544 av Jörgen Andersson (M) (pdf, 65 kB)

Enklare regler för förmånsbeskattning av bilar

Motion 2017/18:2412 av Jan R Andersson och Jörgen Andersson (båda M)

Motion till riksdagen 2017/18:2412 av Jan R Andersson och Jörgen Andersson (båda M) Enklare regler för förmånsbeskattning av bilar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheten att förenkla reglerna för beskattning av firmafordon hos egenföretagare


Utskottsberedning: SkU

Motion 2017/18:2412 av Jan R Andersson och Jörgen Andersson (båda M) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:2412 av Jan R Andersson och Jörgen Andersson (båda M) (pdf, 60 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.