Jörgen Andersson (M)

Jörgen Andersson (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Kalmar län, plats 121
Titel Företagare.
Född år 1966
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866419
E-post jorgen.andersson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Finansutskottet

    • Ledamot
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2011-03-07
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2018-02-02 – 2018-09-24

  • Anställningar

    Målarlärling, Horn 84-89. Militärtjänstgöring, Strängnäs 88. Företagare 90-10.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, insynsrådet SCB 11-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Västervik 06-. Suppleant, socialnämnden 06-10. Landstingsfullmäktig, Kalmar län 06-10. Suppleant, landstingsstyrelsen 06-10. Ledamot, skattenämnden 07-11, hälso-och sjukvårdsdelegationen 09-11. Suppleant, Västervik Miljö och Energi AB 07-11 och Västerviks Kraft-Elnät AB 07-11.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Moderaterna Norra Tjust 06-10, vice ordförande 08-10, ordförande 10-. Kretsstyrelseledamot, Västervik 08-11, ordförande 11-.
  • Bostadsort

    Överum
  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot finansutskottet 14-. Suppleant finansutskottet 10-14, näringsutskottet 10-11 och trafikutskottet 14-.
  • Föräldrar

    Industriarbetaren Arne Andersson och vårdbiträdet Anita Andersson, f. Jonsson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Linköping, slutår 84. Internationell marknadsekonom, Institutet för internationell utbildning, Stockholm 95.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Den ekonomiska politiken och jobben

Interpellation 2011/12:435 av Olsson, Hans (S)

den 26 juli Interpellation 2011/12:435 Den ekonomiska politiken och jobben av Hans Olsson (S) till finansminister Anders Borg (M) När statsrådet presenterade sin första budgetproposition för riksdagen den 16 oktober 2006 yttrade han följande: Alliansregeringens arbete kommer att präglas

Inlämnad: 2012-07-26 Besvarare: Anders Borg (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Den ekonomiska politiken och jobben

Ökat behov av ekonomiskt bistånd i Sverige

Interpellation 2011/12:416 av Nilsson, Pia (S)

den 1 juni Interpellation 2011/12:416 Ökat behov av ekonomiskt bistånd i Sverige av Pia Nilsson (S) till statsrådet Peter Norman (M) Alliansregeringen talar om en förstärkt arbetslinje med fokus på insatser som gör anställningar billigare. Regeringen hävdar att man genomfört reformer

Inlämnad: 2012-06-01 Besvarare: Peter Norman (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Ökat behov av ekonomiskt bistånd i Sverige

Nordeas bolagsstämma

Interpellation 2011/12:239 av Persson, Peter (S)

den 15 februari Interpellation 2011/12:239 Nordeas bolagsstämma av Peter Persson (S) till statsrådet Peter Norman (M) Nordea har sin bolagsstämma den 22 mars. Svenska staten är efter Sampogruppen den största ägaren i Nordea med 13,6 procent av aktierna. Statsrådet har vid flera tillfällen

Inlämnad: 2012-02-15 Besvarare: Peter Norman (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Nordeas bolagsstämma

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.