Jörgen Andersson (M)

Jörgen Andersson (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Kalmar län, plats 121
Titel Företagare.
Född år 1966
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866419
E-post jorgen.andersson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Finansutskottet

    • Ledamot
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2011-03-07
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2018-02-02 – 2018-09-24

  • Anställningar

    Målarlärling, Horn 84-89. Militärtjänstgöring, Strängnäs 88. Företagare 90-10.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, insynsrådet SCB 11-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Västervik 06-. Suppleant, socialnämnden 06-10. Landstingsfullmäktig, Kalmar län 06-10. Suppleant, landstingsstyrelsen 06-10. Ledamot, skattenämnden 07-11, hälso-och sjukvårdsdelegationen 09-11. Suppleant, Västervik Miljö och Energi AB 07-11 och Västerviks Kraft-Elnät AB 07-11.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Moderaterna Norra Tjust 06-10, vice ordförande 08-10, ordförande 10-. Kretsstyrelseledamot, Västervik 08-11, ordförande 11-.
  • Bostadsort

    Överum
  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot finansutskottet 14-. Suppleant finansutskottet 10-14, näringsutskottet 10-11 och trafikutskottet 14-.
  • Föräldrar

    Industriarbetaren Arne Andersson och vårdbiträdet Anita Andersson, f. Jonsson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Linköping, slutår 84. Internationell marknadsekonom, Institutet för internationell utbildning, Stockholm 95.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Åtgärder mot jämviktsarbetslösheten

Interpellation 2012/13:331 av Bernhardsson, Bo (S)

den 14 mars Interpellation 2012/13:331 Åtgärder mot jämviktsarbetslösheten av Bo Bernhardsson (S) till finansminister Anders Borg (M) I sin senaste penningpolitiska rapport skriver Riksbanken att nivån för den långsiktigt hållbara arbetslösheten, den så kallade jämviktsarbetslösheten,

Inlämnad: 2013-03-14 Besvarare: Anders Borg (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Åtgärder mot jämviktsarbetslösheten

Ersättningsnivån i arbetslöshetsförsäkringen

Interpellation 2012/13:259 av Björck, Patrik (S)

den 13 februari Interpellation 2012/13:259 Ersättningsnivån i arbetslöshetsförsäkringen av Patrik Björck (S) till finansminister Anders Borg (M) Finansminister Anders Borg har vid flera tillfällen hävdat att forskning visar att höjd ersättningsnivå i arbetslöshetsförsäkringen leder till

Inlämnad: 2013-02-13 Besvarare: Anders Borg (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Ersättningsnivån i arbetslöshetsförsäkringen

Framgångsrik utbudspolitik för växande klyftor

Interpellation 2012/13:257 av Persson, Peter (S)

den 11 februari Interpellation 2012/13:257 Framgångsrik utbudspolitik för växande klyftor av Peter Persson (S) till finansminister Anders Borg (M) Den ekonomiska politiken har lett till en ”europeisering” av Sverige med permanent hög arbetslöshet och ännu högre ungdomsarbetslöshet. I

Inlämnad: 2013-02-11 Besvarare: Anders Borg (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Framgångsrik utbudspolitik för växande klyftor

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.