Jörgen Andersson (M)

Jörgen Andersson (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Kalmar län, plats 121
Titel Företagare.
Född år 1966
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866419
E-post jorgen.andersson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Finansutskottet

    • Ledamot
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2011-03-07
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2018-02-02 – 2018-09-24

  • Anställningar

    Målarlärling, Horn 84-89. Militärtjänstgöring, Strängnäs 88. Företagare 90-10.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, insynsrådet SCB 11-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Västervik 06-. Suppleant, socialnämnden 06-10. Landstingsfullmäktig, Kalmar län 06-10. Suppleant, landstingsstyrelsen 06-10. Ledamot, skattenämnden 07-11, hälso-och sjukvårdsdelegationen 09-11. Suppleant, Västervik Miljö och Energi AB 07-11 och Västerviks Kraft-Elnät AB 07-11.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Moderaterna Norra Tjust 06-10, vice ordförande 08-10, ordförande 10-. Kretsstyrelseledamot, Västervik 08-11, ordförande 11-.
  • Bostadsort

    Överum
  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot finansutskottet 14-. Suppleant finansutskottet 10-14, näringsutskottet 10-11 och trafikutskottet 14-.
  • Föräldrar

    Industriarbetaren Arne Andersson och vårdbiträdet Anita Andersson, f. Jonsson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Linköping, slutår 84. Internationell marknadsekonom, Institutet för internationell utbildning, Stockholm 95.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Kärnenergiforskning

Motion 2014/15:2309 av Jörgen Andersson (M)

Motion till riksdagen 2014/15:2309 av Jörgen Andersson (M) Kärnenergiforskning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att placera en forskningsreaktor i anslutning till Oskarshamns kärnkraftverk. Riksdagen tillkännager för regeringen


Utskottsberedning: 2014/15:NU12 2015/16:UbU17
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2014/15:2309 av Jörgen Andersson (M) (docx, 44 kB) Motion 2014/15:2309 av Jörgen Andersson (M) (pdf, 61 kB)

Kustjärnväg Linköping-Västervik-Oskarshamn-Kalmar-Karlskrona

Motion 2014/15:2213 av Jan R Andersson m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2014/15:2213 av Jan R Andersson m.fl. (M) Kustjärnväg Linköping–Västervik–Oskarshamn–Kalmar–Karlskrona Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om en ny kustjärnväg längs Smålandskusten med anslutning i norr till Tjustbanan


Utskottsberedning: 2014/15:TU9
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2014/15:2213 av Jan R Andersson m.fl. (M) (docx, 46 kB) Motion 2014/15:2213 av Jan R Andersson m.fl. (M) (pdf, 69 kB)

Enklare regler för förmånsbeskattning av bilar

Motion 2014/15:2581 av Jan R Andersson och Jörgen Andersson (M)

Motion till riksdagen 2014/15:2581 av Jan R Andersson och Jörgen Andersson (M) Enklare regler för förmånsbeskattning av bilar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om förenklade regler för beskattning av firmafordon hos egenföretagare. Riksdagen


Utskottsberedning: 2014/15:SkU16 2014/15:SkU17
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2014/15:2581 av Jan R Andersson och Jörgen Andersson (M) (docx, 45 kB) Motion 2014/15:2581 av Jan R Andersson och Jörgen Andersson (M) (pdf, 61 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.