Jörgen Andersson(M)

Jörgen Andersson (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Kalmar län, plats 121
Titel Företagare.
Född år 1966
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866419
E-post jorgen.andersson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Finansutskottet

    • Ledamot
    • Trafikutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2011-03-07
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2015/16:129 Interimistiska beslut vid överprövning av upphandlingar

Motion 2015/16:3358 av Ulf Kristersson m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2015/16:3358 av Ulf Kristersson m.fl. (M) med anledning av prop. 2015/16:129 Interimistiska beslut vid överprövning av upphandlingar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen ska utvärdera de förändringar som äger rum med anledning


Utskottsberedning: 2015/16:FiU29
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2015/16:3358 av Ulf Kristersson m.fl. (M) (docx, 49 kB) Motion 2015/16:3358 av Ulf Kristersson m.fl. (M) (pdf, 68 kB)

Enklare regler för förmånsbeskattning av bilar

Motion 2015/16:2951 av Jan R Andersson och Jörgen Andersson (båda M)

Motion till riksdagen 2015/16:2951 av Jan R Andersson och Jörgen Andersson (båda M) Enklare regler för förmånsbeskattning av bilar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av förenklade regler för beskattning av firmafordon hos egenföretagare och tillkännager


Utskottsberedning: 2015/16:SkU16
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2015/16:2951 av Jan R Andersson och Jörgen Andersson (båda M) (docx, 49 kB) Motion 2015/16:2951 av Jan R Andersson och Jörgen Andersson (båda M) (pdf, 61 kB)

Utgiftsområde 25 Allmänna bidrag till kommuner

Motion 2015/16:3088 av Ulf Kristersson m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2015/16:3088 av Ulf Kristersson m.fl. (M) Utgiftsområde 25 Allmänna bidrag till kommuner Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2016 inom utgiftsområde 25 Allmänna bidrag till kommuner enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Riksdagen avslår regeringens förslag


Utskottsberedning: 2015/16:FiU3
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2015/16:3088 av Ulf Kristersson m.fl. (M) (docx, 49 kB) Motion 2015/16:3088 av Ulf Kristersson m.fl. (M) (pdf, 84 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.