Jörgen Hellman(S)

Jörgen Hellman (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västra Götalands läns norra, plats 195
Titel Ekonomie magister.
Född år 1963
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864832
E-post jorgen.hellman[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Skatteutskottet

    • Vice ordförande
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • Riksrevisionens parlamentariska råd

    • Ordförande
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot
    • Systembolaget AB

    • Revisor

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2018-09-24
    • Socialdemokraterna

    • Kvittningsman 2014-09-29 – 2017-03-13
    • Skatteutskottet

    • Vice ordförande 2016-09-15 – 2018-09-24
    • Ledamot 2016-06-28 – 2016-09-15
    • Suppleant 2014-10-07 – 2016-06-28
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2016-06-28
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2013-03-21
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2017-06-26 – 2018-09-24
    • Riksrevisionens parlamentariska råd

    • Ordförande 2014-10-24 –
    • Ledamot 2014-10-14 – 2014-10-24
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2016-11-09 –
    • Systembolaget AB

    • Revisor 2015-02-18 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Utbyggnad av E20, Västra stambanan och Herrljungabanan

Motion 2016/17:2219 av Maria Andersson Willner m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2016/17:2219 av Maria Andersson Willner m.fl. (S) Utbyggnad av E20, Västra stambanan och Herrljungabanan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att i infrastrukturplaneringen se över förutsättningarna för en utbyggnad av E20 genom Västra


Utskottsberedning: 2016/17:TU4
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2016/17:2219 av Maria Andersson Willner m.fl. (S) (docx, 59 kB) Motion 2016/17:2219 av Maria Andersson Willner m.fl. (S) (pdf, 69 kB)

E45 och järnvägen genom Dalsland

Motion 2016/17:2145 av Jörgen Hellman m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2016/17:2145 av Jörgen Hellman m.fl. (S) E45 och järnvägen genom Dalsland Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att i infrastrukturplaneringen studera förutsättningarna för att genomföra de två delar av Europaväg 45 som inte har blivit


Utskottsberedning: 2016/17:TU4
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2016/17:2145 av Jörgen Hellman m.fl. (S) (docx, 58 kB) Motion 2016/17:2145 av Jörgen Hellman m.fl. (S) (pdf, 69 kB)

Alkhoholreklam på sociala medier

Motion 2016/17:2676 av Thomas Strand m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2016/17:2676 av Thomas Strand m.fl. (S) Alkhoholreklam på sociala medier Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om alkoholreklam på sociala medier och tillkännager detta för regeringen. Motivering Alkoholreklamen har ökat kraftigt och reklamen


Utskottsberedning: SoU

Motion 2016/17:2676 av Thomas Strand m.fl. (S) (docx, 59 kB) Motion 2016/17:2676 av Thomas Strand m.fl. (S) (pdf, 67 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.