Morgan Johansson(S)

Morgan Johansson (S)

Justitie- och inrikesminister

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Skåne läns södra, plats 124
Titel Journalist.
Född år 1970
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ledig från uppdraget som ordinarie ledamot.
    • Justitiedepartementet

    • Justitie- och inrikesminister

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2014-10-03 – 2018-09-24
    • Ordinarie 2011-06-18 – 2014-10-02
    • Ledig 2011-03-01 – 2011-06-17
    • Ordinarie 2010-01-01 – 2011-02-28
    • Ledig 2009-10-05 – 2009-12-31
    • Ordinarie 2007-12-22 – 2009-10-04
    • Ledig 2007-10-15 – 2007-12-21
    • Ordinarie 2006-10-07 – 2007-10-14
    • Ledig 2006-10-02 – 2006-10-06
    • Ordinarie 1998-10-05 – 2006-10-02
    • Justitieutskottet

    • Ordförande 2011-06-18 – 2014-09-29
    • Ledamot 2011-03-01 – 2011-06-17
    • Ordförande 2010-10-12 – 2011-02-28
    • Ledamot 2010-10-12 – 2010-10-12
    • Förste vice ordförande 2002-10-08 – 2002-10-20
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Deputerad 2007-03-27 – 2009-05-06
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-12
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant 2010-11-01 – 2012-03-22
    • Ledamot 2006-11-01 – 2010-10-31
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2010-10-19 – 2014-10-14
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2012-03-23 – 2014-10-03
    • Besvärsnämnden

    • Ledamot 1998-10-20 – 2002-10-20
    • Socialdepartementet

    • Statsråd 2002-09-30 – 2006-10-06
    • Justitiedepartementet

    • Justitie- och inrikesminister 2017-07-27 –
    • Justitie- och migrationsminister 2014-10-03 – 2017-07-27

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

NMR och demonstrationsrätten

Svar på skriftlig fråga 2017/18:76 besvarad av Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Dnr Ju2017/07776/POL Till riksdagen Justitiedepartementet Justitie- och inrikesministern Svar på fråga 2017/18:76 av Johan Büser (S) NMR och demonstrations-rätten Johan Büser har frågat mig om det är dags att göra en genomlysning av lagstiftningen och därmed inskränka densamma när det kommer till regleringen

Svarsdatum: 2017-10-17 Frågeställare: Johan Büser (S)

Svar på skriftlig fråga 2017/18:76 besvarad av Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S) (doc, 58 kB) Svar på skriftlig fråga 2017/18:76 besvarad av Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S) (docx, 32 kB)

Flytt av handläggningen av vapenlicenser till den nya viltmyndigheten

Svar på skriftlig fråga 2017/18:70 besvarad av Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Svar på fråga 2017/18:70 av Sten Bergheden (M) Flytt av handläggningen av vapenlicenser till den nya viltmyndigheten Sten Bergheden har frågat mig om jag på något sätt avser att arbeta för att flytta vapenlicenshanteringen från polisen till den nya viltmyndigheten. Jaktlagsutredningen hade som huvuduppdrag att se

Svarsdatum: 2017-10-11 Frågeställare: Sten Bergheden (M)

Svar på skriftlig fråga 2017/18:70 besvarad av Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S) (docx, 80 kB)

Kostnader för av- och utvisningar

Svar på skriftlig fråga 2017/18:64 besvarad av Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Svar på fråga 2017/18:64 Kostnader för av- och utvisningar av Johan Forssell (M) Johan Forssell har frågat mig vad jag avser vidta för åtgärder med tanke på otydligheten kring polisens kostnader för arbetet med av- och utvisningar totalt och per verkställd av- och utvisning. Det är givetvis angeläget att Polismyndigheten

Svarsdatum: 2017-10-11 Frågeställare: Johan Forssell (M)

Svar på skriftlig fråga 2017/18:64 besvarad av Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S) (docx, 77 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.