Kadir Kasirga (S)

Kadir Kasirga (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms kommun, plats 280
Född år 1975
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post kadir.kasirga[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-02 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Frågestund 7 februari 2019 Frågestund
Frågestund 31 januari 2019 Frågestund
Debatt om förslag 2018/19:SfU7 24 oktober 2018 Regelförenklingar inom ekonomisk familjepolitik

Den politiska hungerstrejken i Turkiet

Skriftlig fråga 2018/19:115 av Kadir Kasirga (S)

Fråga 2018/19:115 Den politiska hungerstrejken i Turkiet av Kadir Kasirga S till Utrikesminister Margot Wallström S Sedan den 7 november 2018 hungerstrejkar Leyla Güven, parlamentariker för socialdemokratiska HDP, i protest mot fängslandena av demokratiskt folkvalda politiker och mot den inhumana isoleringen av PKK-ledaren

Inlämnad: 2019-02-04 Svarsdatum: 2019-02-13 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:115 av Kadir Kasirga (S) (pdf, 88 kB)

Västsahara

Motion 2018/19:2025 av Sultan Kayhan m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:2025 av Sultan Kayhan m.fl. S Västsahara Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om Västsahara och tillkännager detta för regeringen. Motivering Under mer än 40 år har västsaharier fått vänta på att kunna bilda en egen stat och få den erkänd. De


Utskottsberedning: UU

Motion 2018/19:2025 av Sultan Kayhan m.fl. (S) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:2025 av Sultan Kayhan m.fl. (S) (pdf, 79 kB)

Krav på verksamhetsövergång och meddelarfrihet vid upphandlingar i kollektivtrafiken

Motion 2018/19:2239 av Kadir Kasirga (S)

Motion till riksdagen 2018/19:2239 av Kadir Kasirga S Krav på verksamhetsövergång och meddelarfrihet vid upphandlingar i kollektivtrafiken Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om upphandlingskrav inom kollektivtrafiken och tillkännager detta för regeringen. Motivering Genom


Utskottsberedning: 2018/19:TU13

Motion 2018/19:2239 av Kadir Kasirga (S) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:2239 av Kadir Kasirga (S) (pdf, 67 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.