Kalle Olsson (S)

Kalle Olsson (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Jämtlands län, plats 347
Titel Ledarskribent/Politisk redaktör
Född år 1984
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864250
E-post kalle.olsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Riksdagens delegation till den parlamentariska församlingen för Unionen för Medelhavet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2017-04-28 – 2018-09-24
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2018-05-15 – 2018-06-13
    • Suppleant 2017-11-14 – 2017-12-15
    • Suppleant 2017-05-02 – 2017-06-14
    • Suppleant 2016-11-15 – 2016-12-14
    • Suppleant 2016-04-12 – 2016-05-25
    • Deputerad 2015-11-17 – 2015-12-16
    • Suppleant 2015-04-14 – 2015-06-16
    • Suppleant 2014-11-20 – 2014-12-17
    • Riksdagens delegation till den parlamentariska församlingen för Unionen för Medelhavet

    • Suppleant 2014-10-28 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 15. Suppleant försvarsutskottet 14- och sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 14, 15 och 16. Suppleant riksdagens delegation till den parlamentariska församlingen för Unionen för Medelhavet 14-.
  • Föräldrar

    Ruben Olsson och Kajsa Olsson.
  • Utbildning

    Grundskola och gymnasium, samhällsvetenskaplig linje, Östersund. Naturvetenskapligt basår, Östersund. Statsvetenskap, Mittuniversitetet och Stockholms universitet.
  • Anställningar

    Städare och badvakt, Storsjöbadet Östersund. Reporter, Östersunds-Postens sportavdelning. Politisk redaktör, Länstidningen.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Postnords samhällsuppdrag

Skriftlig fråga 2017/18:1118 av Kalle Olsson (S)

Fråga 2017/18:1118 Postnords samhällsuppdrag av Kalle Olsson S till Statsrådet Peter Eriksson MP Enligt postlagen ska det finnas en posttjänst som möjliggör för medborgare och företag i hela landet att ta emot brev och andra adresserade försändelser. Det är emellertid känt att Postnord, den största och i många delar av landet ende

Inlämnad: 2018-03-28 Svarsdatum: 2018-04-12 Besvarare: Statsrådet Peter Eriksson (MP)

Skriftlig fråga 2017/18:1118 av Kalle Olsson (S) (pdf, 87 kB)

Mittuniversitetet

Motion 2017/18:2131 av Ingemar Nilsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2131 av Ingemar Nilsson m.fl. S Mittuniversitetet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att beakta Mittuniversitetets betydelse för tillväxt och välfärd och tillkännager detta för regeringen. Motivering Sverige är och ska vara en ledande kunskaps-och


Utskottsberedning: 2017/18:UbU16
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:2131 av Ingemar Nilsson m.fl. (S) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:2131 av Ingemar Nilsson m.fl. (S) (pdf, 67 kB)

Infrastruktur i Jämtlands län

Motion 2017/18:2634 av Kalle Olsson och Anna-Caren Sätherberg (båda S)

Motion till riksdagen 2017/18:2634 av Kalle Olsson och Anna-Caren Sätherberg båda S Infrastruktur i Jämtlands län Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att i infrastrukturplaneringen se över fördelningen av investeringsmedel mellan länstransportplanerna samt grunderna för


Utskottsberedning: 2017/18:TU18

Motion 2017/18:2634 av Kalle Olsson och Anna-Caren Sätherberg (båda S) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:2634 av Kalle Olsson och Anna-Caren Sätherberg (båda S) (pdf, 66 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.