Karin Rågsjö(V)

Karin Rågsjö (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Stockholms kommun, plats 279
Titel Socionom/Kommunikationsstrateg.
Född år 1955
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post karin.ragsjo[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialutskottet

    • Ledamot
    • Finansutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2016/17:307 av Karin Rågsjö (V) 21 mars 2017 Socialstyrelsens nationella riktlinjer för vård vid depression och ångest
Debatt om förslag 2016/17:SoU12 2 mars 2017 Riksrevisionens rapport om säkra och effektiva läkemedel
Debatt om förslag 2016/17:SoU6 2 mars 2017 Apoteks- och läkemedelsfrågor
Frågestund 23 februari 2017 Frågestund

med anledning av prop. 2016/17:137 Tidsbegränsade bygglov för bostäder

Motion 2016/17:3646 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2016/17:3646 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V) med anledning av prop. 2016/17:137 Tidsbegränsade bygglov för bostäder Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att den föreslagna tillfälliga lagen bör upphävas efter tre år och tillkännager detta


Utskottsberedning: 2016/17:CU21

Motion 2016/17:3646 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V) (docx, 60 kB) Motion 2016/17:3646 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V) (pdf, 71 kB)

med anledning av prop. 2016/17:116 Kulturarvspolitik

Motion 2016/17:3642 av Rossana Dinamarca m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2016/17:3642 av Rossana Dinamarca m.fl. (V) med anledning av prop. 2016/17:116 Kulturarvspolitik Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör utreda om och hur ett uppdrag riktat till skolhuvudmännen kan utformas i syfte att


Utskottsberedning: 2016/17:KrU9

Motion 2016/17:3642 av Rossana Dinamarca m.fl. (V) (docx, 63 kB) Motion 2016/17:3642 av Rossana Dinamarca m.fl. (V) (pdf, 85 kB)

med anledning av prop. 2016/17:108 Straffskalorna för vissa allvarliga våldsbrott

Motion 2016/17:3622 av Linda Snecker m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2016/17:3622 av Linda Snecker m.fl. (V) med anledning av prop. 2016/17:108 Straffskalorna för vissa allvarliga våldsbrott Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens proposition 2016/17:108 Straffskalorna för vissa allvarliga våldsbrott. Motivering I propositionen föreslår


Utskottsberedning: 2016/17:JuU14

Motion 2016/17:3622 av Linda Snecker m.fl. (V) (docx, 61 kB) Motion 2016/17:3622 av Linda Snecker m.fl. (V) (pdf, 75 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.