Karin Rågsjö (V)

Karin Rågsjö (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Stockholms kommun, plats 173
Titel Socionom/Kommunikationsstrateg.
Född år 1955
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post karin.ragsjo[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Vänsterpartiet

    • Kvittningsman
    • Socialutskottet

    • Ledamot
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Ledamotsrådet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Vänsterpartiet

    • Kvittningsman 2017-11-08 –
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2019-03-13 –
    • Ledamotsrådet

    • Suppleant 2018-10-10 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot socialutskottet 14-. Suppleant finansutskottet 14-. Sitter i förtroenderådet.
  • Föräldrar

    Kommunalarbetaren Kurt Rågsjö och kontoristen Irma Hellner.
  • Utbildning

    Socionomexamen, utbildad familjeterapeut, diplomerad i PR och kommunikation på Berghs.
  • Anställningar

    Fältassistent, Solna kommun 78-82. Behandlingsassistent, Stockholms läns landsting 82-86. Behandlingsassistent, Stockholms kommun 86-87. Byrådirektör, Socialstyrelsen 87-91. Informatör, Fia projektet 91-94. Avdelningsdirektör, Folkhälsoinstitutet 94-98. Borgarrådssekreterare, Vänsterpartiet, Stockholm 98-00. Preventionsenheten, Stockholms stad 00-01. Projektledare, Alkoholkommittén 01-07. Kommunikationsstrateg, Socialstyrelsen, Smittskyddsinstitutet, Folkhälsomyndigheten 08-14.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Socialstyrelsens rättsliga råd.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Ensamståendes rätt till assisterad befruktning

Interpellation 2017/18:169 av Karin Rågsjö (V)

Interpellation 2017/18:169 Ensamståendes rätt till assisterad befruktning av Karin Rågsjö V till Socialminister Annika Strandhäll S Den nya lagen om assisterad befruktning via inseminering eller IVF kom den 1 april 2016 och gav ensamstående kvinnor samma lagliga rätt till assisterad befruktning som par hade sedan tidigare.

Inlämnad: 2017-11-16 Besvarare: Socialminister Annika Strandhäll (S)

Interpellation 2017/18:169 av Karin Rågsjö (V) (pdf, 79 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Ensamståendes rätt till assisterad befruktning

Socialstyrelsens nationella riktlinjer för vård vid depression och ångest

Interpellation 2016/17:307 av Karin Rågsjö (V)

Interpellation 2016/17:307 Socialstyrelsens nationella riktlinjer för vård vid depression och ångest av Karin Rågsjö V till Statsrådet Gabriel Wikström S Socialstyrelsen håller just nu på att ta fram nya nationella riktlinjer för vård vid depression och ångest, och förslaget är ute på remiss fram till den 31 mars. De

Inlämnad: 2017-02-13 Besvarare: Statsrådet Gabriel Wikström (S)

Interpellation 2016/17:307 av Karin Rågsjö (V) (pdf, 82 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Socialstyrelsens nationella riktlinjer för vård vid depression och ångest

Nya Karolinska Solna

Interpellation 2016/17:134 av Karin Rågsjö (V)

Interpellation 2016/17:134 Nya Karolinska Solna av Karin Rågsjö V till Statsrådet Gabriel Wikström S I Stockholms läns landsting, SLL, slås snart dörrarna upp till det rekorddyra högspecialiserade sjukhuset Nya Karolinska Solna, NKS. Sjukhuset är SLL:s största investering och har kritiserats för att bland annat bli orimligt

Inlämnad: 2016-11-16 Besvarare: Statsrådet Gabriel Wikström (S)

Interpellation 2016/17:134 av Karin Rågsjö (V) (pdf, 91 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Nya Karolinska Solna

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.