Karin Rågsjö (V)

Karin Rågsjö (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Stockholms kommun, plats 173
Titel Socionom/Kommunikationsstrateg.
Född år 1955
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post karin.ragsjo[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Vänsterpartiet

    • Kvittningsman
    • Socialutskottet

    • Ledamot
    • Ledamotsrådet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Vänsterpartiet

    • Kvittningsman 2017-11-08 –
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Ledamotsrådet

    • Suppleant 2018-10-10 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot socialutskottet 14-. Suppleant finansutskottet 14-. Sitter i förtroenderådet.
  • Föräldrar

    Kommunalarbetaren Kurt Rågsjö och kontoristen Irma Hellner.
  • Utbildning

    Socionomexamen, utbildad familjeterapeut, diplomerad i PR och kommunikation på Berghs.
  • Anställningar

    Fältassistent, Solna kommun 78-82. Behandlingsassistent, Stockholms läns landsting 82-86. Behandlingsassistent, Stockholms kommun 86-87. Byrådirektör, Socialstyrelsen 87-91. Informatör, Fia projektet 91-94. Avdelningsdirektör, Folkhälsoinstitutet 94-98. Borgarrådssekreterare, Vänsterpartiet, Stockholm 98-00. Preventionsenheten, Stockholms stad 00-01. Projektledare, Alkoholkommittén 01-07. Kommunikationsstrateg, Socialstyrelsen, Smittskyddsinstitutet, Folkhälsomyndigheten 08-14.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Socialstyrelsens rättsliga råd.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Mässlingssmitta

Skriftlig fråga 2016/17:1577 av Karin Rågsjö (V)

Fråga 2016/17:1577 Mässlingssmitta av Karin Rågsjö V till Socialförsäkringsminister Annika Strandhäll S Under en period har jag noterat olika märkliga diskussioner om mässling på sociala medier. Personer som aktivt vill försöka smitta sina barn med mässlingsvirus, nästan som ett slags homeparty för mässling. Alternativa

Inlämnad: 2017-06-12 Besvarare: Socialförsäkringsminister Annika Strandhäll (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1577 av Karin Rågsjö (V) (pdf, 78 kB)

med anledning av prop. 2016/17:186 Fortsatt giltighet av en tidsbegränsad bestämmelse i inhämtningslagen

Motion 2016/17:3746 av Linda Snecker m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2016/17:3746 av Linda Snecker m.fl. V med anledning av prop. 2016/17:186 Fortsatt giltighet av en tidsbegränsad bestämmelse i inhämtningslagen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2016/17:186 Fortsatt giltighet av en tidsbegränsad bestämmelse i inhämtningslagen. Motivering


Utskottsberedning: 2016/17:JuU28
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:3746 av Linda Snecker m.fl. (V) (docx, 53 kB) Motion 2016/17:3746 av Linda Snecker m.fl. (V) (pdf, 73 kB)

Internetläkare

Skriftlig fråga 2016/17:1478 av Karin Rågsjö (V)

Fråga 2016/17:1478 Internetläkare av Karin Rågsjö V till Socialförsäkringsminister Annika Strandhäll S De digitala vårdgivarna Doktor Kry och Min doktor är en lönsam och växande affär. Dock finns en uppenbar risk för felbehandling av patienter när läkare och patient inte möts. Det finns i dagsläget ingen begränsning för

Inlämnad: 2017-05-23 Besvarare: Socialförsäkringsminister Annika Strandhäll (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1478 av Karin Rågsjö (V) (pdf, 75 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.