Karin Rågsjö (V)

Karin Rågsjö (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Stockholms kommun, plats 173
Titel Socionom/Kommunikationsstrateg.
Född år 1955
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post karin.ragsjo[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Vänsterpartiet

    • Kvittningsman
    • Socialutskottet

    • Ledamot
    • Ledamotsrådet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Vänsterpartiet

    • Kvittningsman 2017-11-08 –
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Ledamotsrådet

    • Suppleant 2018-10-10 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot socialutskottet 14-. Suppleant finansutskottet 14-. Sitter i förtroenderådet.
  • Föräldrar

    Kommunalarbetaren Kurt Rågsjö och kontoristen Irma Hellner.
  • Utbildning

    Socionomexamen, utbildad familjeterapeut, diplomerad i PR och kommunikation på Berghs.
  • Anställningar

    Fältassistent, Solna kommun 78-82. Behandlingsassistent, Stockholms läns landsting 82-86. Behandlingsassistent, Stockholms kommun 86-87. Byrådirektör, Socialstyrelsen 87-91. Informatör, Fia projektet 91-94. Avdelningsdirektör, Folkhälsoinstitutet 94-98. Borgarrådssekreterare, Vänsterpartiet, Stockholm 98-00. Preventionsenheten, Stockholms stad 00-01. Projektledare, Alkoholkommittén 01-07. Kommunikationsstrateg, Socialstyrelsen, Smittskyddsinstitutet, Folkhälsomyndigheten 08-14.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Socialstyrelsens rättsliga råd.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2016/17:307 av Karin Rågsjö (V) 21 mars 2017 Socialstyrelsens nationella riktlinjer för vård vid depression och ångest
Interpellationsdebatt 2016/17:134 av Karin Rågsjö (V) 9 december 2016 Nya Karolinska Solna
Interpellationsdebatt 2016/17:105 av Karin Rågsjö (V) 9 december 2016 Apotekens tillgänglighet och service
Interpellationsdebatt 2015/16:359 av Karin Rågsjö (V) 22 mars 2016 Äldreomsorg

med anledning av skr. 2018/19:34 Riksrevisionens rapport om investeringsstödet till särskilda boenden för äldre

Motion 2018/19:3022 av Karin Rågsjö m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2018/19:3022 av Karin Rågsjö m.fl. V med anledning av skr. 2018/19:34 Riksrevisionens rapport om investeringsstödet till särskilda boenden för äldre Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör uppdra åt lämplig myndighet att genom en inventering


Utskottsberedning: 2018/19:SoU14

Motion 2018/19:3022 av Karin Rågsjö m.fl. (V) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:3022 av Karin Rågsjö m.fl. (V) (pdf, 81 kB)

Jämställdhet i utbildningssektorn - från förskola till högskola

Motion 2018/19:1760 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2018/19:1760 av Jonas Sjöstedt m.fl. V Jämställdhet i utbildningssektorn från förskola till högskola 1  Innehåll 1Innehåll 2Förslag till riksdagsbeslut 3Inledning 4Lärdomar ett år efter metoo 5Förskolan 5.1Genuspedagogik i förskolan 6Förskoleklass, grundskola och gymnasieskolan 6.1Arbetet


Utskottsberedning: 2018/19:UbU10 2018/19:UbU12 2018/19:UbU6 2018/19:UbU7 2018/19:UbU8 2018/19:UbU9

Motion 2018/19:1760 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V) (docx, 93 kB) Motion 2018/19:1760 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V) (pdf, 152 kB)

En fungerande och tillgänglig järnväg

Motion 2018/19:1762 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2018/19:1762 av Jonas Sjöstedt m.fl. V En fungerande och tillgänglig järnväg 1  Innehåll 1Innehåll 2Förslag till riksdagsbeslut 3Samhällsnytta framför avreglering av järnvägen 4Mer demokrati mindre avregleringar 5Avreglering ger inte bättre utbud med lägre priser 6Bytesresor med tåg försvåras


Utskottsberedning: 2018/19:NU4 2018/19:TU17

Motion 2018/19:1762 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V) (docx, 91 kB) Motion 2018/19:1762 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V) (pdf, 140 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.