Karin Svensson Smith(MP)

Karin Svensson Smith (MP)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Skåne läns södra, plats 153
Titel Lärare.
Född år 1956
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864567
E-post karin.svensson.smith[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Trafikutskottet

    • Ordförande

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Ordinarie 1998-10-05 – 2010-10-04
    • Trafikutskottet

    • Ordförande 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2014-10-07 – 2014-10-07
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Suppleant 2002-10-24 – 2005-06-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Den svenska biogasens framtid

Skriftlig fråga 2016/17:1092 av Karin Svensson Smith (MP)

Fråga 2016/17:1092 Den svenska biogasens framtid av Karin Svensson Smith (MP) till Statsrådet Ibrahim Baylan (S) Många biogasproducenter har i dagsläget allvarliga lönsamhetsproblem. I Jönköping har beslut om nedläggning redan fattats, och i Jordberga utanför Trelleborg riskeras nedläggning om inte lönsamheten

Inlämnad: 2017-03-22 Svarsdatum: 2017-03-29 Besvarare: Statsrådet Ibrahim Baylan (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1092 av Karin Svensson Smith (MP) (pdf, 85 kB)

Järnvägsunderhåll utan upphandling på Södra stambanan

Skriftlig fråga 2016/17:218 av Karin Svensson Smith (MP)

Fråga 2016/17:218 Järnvägsunderhåll utan upphandling på Södra stambanan av Karin Svensson Smith (MP) till Statsrådet Anna Johansson (S) Riksdagen enades 2014 om att regeringen bör se till att Trafikverket skyndsamt bygger upp kompetens så att verket självständigt kan inspektera både järnvägsanläggningens status

Inlämnad: 2016-10-25 Svarsdatum: 2016-11-02 Besvarare: Statsrådet Anna Johansson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:218 av Karin Svensson Smith (MP) (pdf, 82 kB)

Kollektivtrafikkort för hela Sverige

Motion 2016/17:1801 av Karin Svensson Smith (MP)

Motion till riksdagen 2016/17:1801 av Karin Svensson Smith (MP) Kollektivtrafikkort för hela Sverige Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att ett gemensamt betalningssystem i form av en applikation eller kort bör inrättas för kollektivtrafiken samt att kollektivtrafiklagen


Utskottsberedning: 2016/17:TU17

Motion 2016/17:1801 av Karin Svensson Smith (MP) (docx, 76 kB) Motion 2016/17:1801 av Karin Svensson Smith (MP) (pdf, 70 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.