Katarina Brännström(M)

Katarina Brännström (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Kronobergs län, plats 218
Titel Försäkringskonsult.
Född år 1950
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864699
E-post katarina.brannstrom[på]riksdagen.se
Sociala medier: Facebook

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialutskottet

    • Ledamot
    • Valberedningen

    • Vice ordförande

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2018-09-24
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2017-03-23
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2017-03-23 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Valberedningen

    • Vice ordförande 2016-10-25 –
    • Ledamot 2013-01-22 – 2016-10-25
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2012-10-04 – 2014-09-29
    • Suppleant 2011-10-12 – 2012-09-18
    • Suppleant 2010-10-19 – 2011-09-15
    • Suppleant 2006-10-17 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Arbetsförmedlingens upphandlingar

Interpellation 2017/18:77 av Jessika Roswall (M)

Interpellation 2017/18:77 Arbetsförmedlingens upphandlingar av Jessika Roswall (M) till Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson (S) Av rapportering i medierna framgår att Arbetsförmedlingen återigen misslyckats med upphandlingar på ett sätt som innebär att arbetssökande riskerar att stå utan insatser.

Inlämnad: 2017-10-26 Svarsdatum: 2017-11-07 Besvarare: Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson (S)

Interpellation 2017/18:77 av Jessika Roswall (M) (pdf, 68 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Arbetsförmedlingens upphandlingar

Åldersgräns för avgiftsfri cellprovtagning

Skriftlig fråga 2017/18:101 av Katarina Brännström (M)

Fråga 2017/18:101 Åldersgräns för avgiftsfri cellprovtagning av Katarina Brännström (M) till Socialminister Annika Strandhäll (S) Varje år får drygt 560 kvinnor i Sverige livmoderhalscancer (cervixcancer), vilket är knappt hälften av antalet fall jämfört med mitten av 1960-talet. Minskningen anses ha samband

Inlämnad: 2017-10-12 Svarsdatum: 2017-10-25 Besvarare: Socialminister Annika Strandhäll (S)

Skriftlig fråga 2017/18:101 av Katarina Brännström (M) (pdf, 79 kB)

Utgiftsområde 9 Hälsovård, sjukvård och social omsorg

Motion 2017/18:3769 av Cecilia Widegren m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:3769 av Cecilia Widegren m.fl. (M) Utgiftsområde 9 Hälsovård, sjukvård och social omsorg Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2018 inom utgiftsområde 9 Hälsovård, sjukvård och social omsorg enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Riksdagen ställer sig


Utskottsberedning: 2017/18:SoU1
Riksdagsbeslut (11 yrkanden): 11 avslag

Motion 2017/18:3769 av Cecilia Widegren m.fl. (M) (docx, 68 kB) Motion 2017/18:3769 av Cecilia Widegren m.fl. (M) (pdf, 99 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.