Katarina Brännström(M)

Katarina Brännström (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Kronobergs län, plats 218
Titel Försäkringskonsult.
Född år 1950
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864699
E-post katarina.brannstrom[på]riksdagen.se
Sociala medier: Facebook

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialutskottet

    • Ledamot
    • Valberedningen

    • Vice ordförande

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2018-09-24
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2017-03-23
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2017-03-23 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Valberedningen

    • Vice ordförande 2016-10-25 –
    • Ledamot 2013-01-22 – 2016-10-25
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2012-10-04 – 2014-09-29
    • Suppleant 2011-10-12 – 2012-09-18
    • Suppleant 2010-10-19 – 2011-09-15
    • Suppleant 2006-10-17 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

SOS Alarm

Skriftlig fråga 2007/08:1370 av Brännström, Katarina (m)

den 17 juni Fråga 2007/08:1370 SOS Alarm av Katarina Brännström (m) till näringsminister Maud Olofsson (c) Det har hörts kritik i medierna mot SOS Alarm gällande utebliven tillkallelse av polis vid olyckor där brott kan misstänkas. På detta sätt försvåras polisutredning och brottslingar

Inlämnad: 2008-06-17 Besvarare: Maud Olofsson (C)

Kommuner som bryter mot kommunallagen

Skriftlig fråga 2007/08:847 av Brännström, Katarina (m)

den 22 februari Fråga 2007/08:847 Kommuner som bryter mot kommunallagen av Katarina Brännström (m) till statsrådet Mats Odell (kd) Kommunallagen 2 kap. 8 § behandlar kommunernas roll som näringsidkare. I denna lagtext fastslås det att individuellt inriktat stöd till enskilda näringsidkare

Inlämnad: 2008-02-22 Besvarare: Mats Odell (KD)

Omreglera den svenska spelmarknaden

Motion 2007/08:Kr357 av Tomas Tobé m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2007/08:Kr357 av Tomas Tobé m.fl. (m) Omreglera den svenska spelmarknaden m1453 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att införa ett licenssystem som uppfyller EG-rättens krav genom att stå öppet för företag verksamma


Utskottsberedning: 2007/08:KrU13
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): 6 avslag

Motion 2007/08:Kr357 av Tomas Tobé m.fl. (m) (doc, 64 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.