Katarina Brännström (M)

Katarina Brännström (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Kronobergs län, plats 218
Titel Försäkringskonsult.
Född år 1950
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864699
E-post katarina.brannstrom[på]riksdagen.se
Sociala medier: Facebook

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialutskottet

    • Ledamot
    • Valberedningen

    • Vice ordförande

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2018-09-24
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2017-03-23
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2017-03-23 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Valberedningen

    • Vice ordförande 2016-10-25 –
    • Ledamot 2013-01-22 – 2016-10-25
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2012-10-04 – 2014-09-29
    • Suppleant 2011-10-12 – 2012-09-18
    • Suppleant 2010-10-19 – 2011-09-15
    • Suppleant 2006-10-17 – 2010-10-04

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot arbetsmarknadsutskottet 10-. Suppleant justitieutskottet 06-10, civilutskottet 06-10 och socialutskottet 10-14. Ledamot valberedningen 13-16 och vice ordförande 16-. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 06-14.
  • Föräldrar

    Trävaruhandlaren Torsten Nilsson och socialarbetaren Rut Nilsson, f. Olsson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, ek/handel i Växjö, slutår 73. Läkarsekreterarutbildning, Växjö 74. Interna utbildningar inom försäkring, 90-talet.
  • Anställningar

    Läkarsekreterare, Kronobergs landsting 74-80. Banktjänsteman (deltid) PK-banken i Växjö 80-85. Vd-sekreterare, Sydost Invest AB i Växjö 85-88. Egenföretagare inom försäkringsmäkleri, Försäkringsbyrån AB, Växjö 88-99. Mäklarassistent 99-00. Försäkringskonsult, Försäkringsbyrån Brännström & Co 01-06.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Växjö 94-. Ledamot, kommunstyrelsen 94-02. Vice ordförande, kulturnämnden 98-02. Ordförande, kommunens revisorer 02-06. Ledamot, social- och omsorgsnämnden, 90-talet och polisnämnden 94-98, Växjö kommun. Ledamot, Växjö polisnämnd 94-02. Ledamot, Värends räddningstjänst 02-06. Nämndeman, Kammarrätten 98-02. Ledamot, Polisstyrelsen 02-14. Ledamot, Kronofogdemyndighetens styrelse 94-98. Ledamot, Länsstyrelsen i Kronobergs läns insynsråd 10-. Ledamot, Rådet för Polisregion Syd 15-.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Växjö stads Moderater, t.o.m. 00. Förbundsordförande, Moderaterna i Kronoberg 01-. Styrelsesekreterare, Läkarsekreterarföreningen i Kronoberg 76-79. Styrelseledamot, Växjö Montessoriförening, slutet av 80-talet. Ersättare, Växjö-Marias kyrkoråd, 90-talet. Styrelseledamot, Kulturparken Småland AB 06-15.
  • Bostadsort

    Växjö

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Avdrag för friskvård

Motion 2008/09:Sk391 av Katarina Brännström (m)

Motion till riksdagen 2008/09:Sk391 av Katarina Brännström (m) Avdrag för friskvård m1853 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om avdragsrätt för arbetsgivare i samband med all form av friskvård. Motivering Det är angeläget att få ner sjuktal


Utskottsberedning: 2008/09:SkU25
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2008/09:Sk391 av Katarina Brännström (m) (doc, 38 kB)

Elektronisk kommunikation för patienter inom rättspsykiatrin

Motion 2008/09:So245 av Katarina Brännström (m)

Motion till riksdagen 2008/09:So245 av Katarina Brännström (m) Elektronisk kommunikation för patienter inom rättspsykiatrin m1349 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att utöka rätten att inskränka elektronisk kommunikation för patienter inom


Utskottsberedning: 2009/10:SoU2
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2008/09:So245 av Katarina Brännström (m) (doc, 38 kB)

Miljövänlig energi i industrin

Motion 2008/09:N223 av Katarina Brännström (m)

Motion till riksdagen 2008/09:N223 av Katarina Brännström (m) Miljövänlig energi i industrin m1200 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att stimulera övergång till miljövänlig energi. Motivering Energianvändningen inom industrisektorn uppgick


Utskottsberedning: 2008/09:NU25
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2008/09:N223 av Katarina Brännström (m) (doc, 38 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.