Katarina Brännström(M)

Katarina Brännström (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Kronobergs län, plats 218
Titel Försäkringskonsult.
Född år 1950
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864699
E-post katarina.brannstrom[på]riksdagen.se
Sociala medier: Facebook

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialutskottet

    • Ledamot
    • Valberedningen

    • Vice ordförande

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2018-09-24
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2017-03-23
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2017-03-23 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Valberedningen

    • Vice ordförande 2016-10-25 –
    • Ledamot 2013-01-22 – 2016-10-25
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2012-10-04 – 2014-09-29
    • Suppleant 2011-10-12 – 2012-09-18
    • Suppleant 2010-10-19 – 2011-09-15
    • Suppleant 2006-10-17 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Service i hela landet

Interpellation 2010/11:98 av Olsson, Lena (V)

den 26 november Interpellation 2010/11:98 Service i hela landet av Lena Olsson (V) till statsrådet Stefan Attefall (KD) Lars Högdahls utredning och slutbetänkande Utveckling av lokal service i samverkan är ett gediget arbete med en lång rad kloka förslag som skulle leda till att vår

Inlämnad: 2010-11-26 Besvarare: Stefan Attefall (KD)

Webb-tv interpellationsdebatt: Service i hela landet

Böter vid nedskräpning

Motion 2010/11:Ju260 av Katarina Brännström och Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M)

Motion till riksdagen 2010/11:Ju260 av Katarina Brännström och Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M) Böter vid nedskräpning m1722 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om befogenhet för andra än polisen att bötfälla för nedskräpning. Motivering Attityder


Utskottsberedning: 2010/11:JuU7
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2010/11:Ju260 av Katarina Brännström och Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M) (doc, 48 kB)

Ökad medvetenheten om skattetrycket

Motion 2010/11:Sk260 av Katarina Brännström (M)

Motion till riksdagen 2010/11:Sk260 av Katarina Brännström (M) Ökad medvetenheten om skattetrycket m1190 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att öka medvetenheten om skattetrycket. Motivering Det framkommer ofta i den offentliga debatten


Utskottsberedning: 2010/11:SkU20
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2010/11:Sk260 av Katarina Brännström (M) (doc, 47 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.