Katja Nyberg (SD)

Katja Nyberg (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Stockholms kommun, plats 279
Född år 1971
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post katja.nyberg[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Justitieutskottet

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Allmänpolitisk debatt 17 oktober 2018 Rättsväsendet

Åtgärder mot unga lagöverträdare

Motion 2018/19:138 av Adam Marttinen m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:138 av Adam Marttinen m.fl. SD Åtgärder mot unga lagöverträdare Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om sänkt straffmyndighetsålder och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om borttagen straffrabatt

2018-10-22

Motion 2018/19:138 av Adam Marttinen m.fl. (SD) (docx, 71 kB) Motion 2018/19:138 av Adam Marttinen m.fl. (SD) (pdf, 81 kB)

Sveriges vapenlagstiftning

Motion 2018/19:137 av Adam Marttinen m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:137 av Adam Marttinen m.fl. SD Sveriges vapenlagstiftning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en ny tillståndsmyndighet för vapenlicensfrågor och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om

2018-10-22

Motion 2018/19:137 av Adam Marttinen m.fl. (SD) (docx, 74 kB) Motion 2018/19:137 av Adam Marttinen m.fl. (SD) (pdf, 92 kB)

Straff och påföljder

Motion 2018/19:136 av Adam Marttinen m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:136 av Adam Marttinen m.fl. SD Straff och påföljder Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om skärpta straff för våldsbrott och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om skärpt straff för vapenbrott

2018-10-22

Motion 2018/19:136 av Adam Marttinen m.fl. (SD) (docx, 85 kB) Motion 2018/19:136 av Adam Marttinen m.fl. (SD) (pdf, 128 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.