Kent Ekeroth (SD)

Kent Ekeroth (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Skåne läns norra och östra, plats 67
Född år 1981
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866347
E-post kent.ekeroth[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Skatteutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-01-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2012-11-27
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2014-04-25 – 2014-09-29
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2013-02-22 – 2014-09-29
    • Suppleant 2011-11-18 – 2012-11-27
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2013-01-24 – 2014-09-29
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2013-01-24 – 2014-10-07
    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-11-27
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2014-06-17 – 2014-09-29

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot justitieutskottet 10-12 och 14- och skatteutskottet 14. Suppleant EU-nämnden 10-12 och 13-14, utrikesutskottet 11-12 och 13-14, näringsutskottet 13-14 och skatteutskottet 14-. Ledamot Nordiska rådets svenska delegation 14.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, naturvetenskaplig linje, Katedralskolan i Lund 97-00. Civilekonom, Lunds universitet 00-06.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Ändringar i utlänningslagen

Interpellation 2017/18:524 av Kent Ekeroth (SD)

Interpellation 2017/18:524 Ändringar i utlänningslagen av Kent Ekeroth SD till Statsrådet Heléne Fritzon S Under fyra år av regeringsinnehav har sittande regering inte åtgärdat de stora problem vi har med att utlänningar som begår brott i Sverige utvisas i mycket låg utsträckning eller i många fall inte alls, trots grova

Inlämnad: 2018-05-02 Svarsdatum: 2018-06-08 Besvarare: Statsrådet Heléne Fritzon (S)

Interpellation 2017/18:524 av Kent Ekeroth (SD) (pdf, 76 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Ändringar i utlänningslagen

Kvotering inom brandkåren

Interpellation 2015/16:423 av Kent Ekeroth (SD)

Interpellation 2015/16:423 Kvotering inom brandkåren av Kent Ekeroth (SD) till Statsrådet Anders Ygeman (S) För inte så länge sedan var kraven för att bli brandman mycket högre än de är i dag. Men kraven började sedermera sänkas för att de styrande av någon anledning såg det som ett problem att, som statliga Räddningsverket

Inlämnad: 2016-02-19 Svarsdatum: 2016-03-18 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Interpellation 2015/16:423 av Kent Ekeroth (SD) (pdf, 94 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Kvotering inom brandkåren

Utvisning av kriminella utlänningar

Interpellation 2015/16:412 av Kent Ekeroth (SD)

Interpellation 2015/16:412 Utvisning av kriminella utlänningar av Kent Ekeroth (SD) till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S) I dag får en stor andel av fängelsedömda utlänningar inte sin dom förenad med utvisning. Avser ministern och regeringen att ta initiativ till att skärpa lagarna för

Inlämnad: 2016-02-16 Svarsdatum: 2016-03-08 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2015/16:412 av Kent Ekeroth (SD) (pdf, 65 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Utvisning av kriminella utlänningar

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.