Kent Härstedt(S)

Kent Härstedt (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Skåne läns västra, plats 184
Titel Skribent.
Född år 1965
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865647
E-post kent.harstedt[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad
    • OSSE-delegationen

    • Ordförande

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2003-12-19 – 2018-09-24
    • Ledig 2003-10-28 – 2003-12-18
    • Ordinarie 1998-10-05 – 2003-10-27
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2012-03-22
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2012-03-23 – 2014-09-29
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2017-11-14 – 2017-12-15
    • Suppleant 2017-05-02 – 2017-06-14
    • Deputerad 2016-11-15 – 2016-12-14
    • Deputerad 2016-04-12 – 2016-05-25
    • Deputerad 2015-11-17 – 2015-12-16
    • Deputerad 2015-05-19 – 2015-06-16
    • Suppleant 2014-11-20 – 2014-12-17
    • Suppleant 2014-04-15 – 2014-06-12
    • Suppleant 2013-11-26 – 2013-12-17
    • Suppleant 2013-04-23 – 2013-06-18
    • Suppleant 2013-02-21 – 2013-03-06
    • Suppleant 2012-11-27 – 2012-12-19
    • Deputerad 2011-11-24 – 2011-12-14
    • Deputerad 2011-09-20 – 2011-09-21
    • Deputerad 2011-06-16 – 2011-06-17
    • Suppleant 2011-03-31 – 2011-04-01
    • Deputerad 2010-11-23 – 2010-12-15
    • Deputerad 2010-02-04 – 2010-03-03
    • Deputerad 2009-02-12 – 2009-03-12
    • Deputerad 2008-11-20 – 2008-12-19
    • Suppleant 2007-10-18 – 2008-06-18
    • Suppleant 2007-03-22 – 2007-06-01
    • Deputerad 2006-10-10 – 2006-10-13
    • Deputerad 2006-05-18 – 2006-06-14
    • Deputerad 2005-11-22 – 2005-12-07
    • Suppleant 2004-10-19 – 2004-12-15
    • Suppleant 2004-05-11 – 2004-05-26
    • Suppleant 2004-02-05 – 2004-02-18
    • Suppleant 2003-06-11 – 2003-06-12
    • Deputerad 2002-12-03 – 2002-12-18
    • Sammansatta utrikes-, miljö- och jordbruksutskottet

    • Deputerad 2003-02-18 – 2003-05-21
    • Sammansatta utrikes- och socialutskottet

    • Suppleant 2005-02-15 – 2005-03-16
    • OSSE-delegationen

    • Ordförande 2014-11-06 –
    • Ledamot 2010-10-19 – 2014-11-06
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant 2012-03-23 – 2014-11-01

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Import av krigsmateriel

Motion 2017/18:2604 av Kent Härstedt (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2604 av Kent Härstedt (S) Import av krigsmateriel Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om import av krigsmateriel och tillkännager detta för regeringen. Motivering All handel med vapen och försvarsmateriel ska kontrolleras med


Utskottsberedning: UU

Motion 2017/18:2604 av Kent Härstedt (S) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:2604 av Kent Härstedt (S) (pdf, 56 kB)

Trafikflygutbildningen i Ljungbyhed för forskning och utveckling

Motion 2017/18:1828 av Per-Arne Håkansson och Kent Härstedt (båda S)

Motion till riksdagen 2017/18:1828 av Per-Arne Håkansson och Kent Härstedt (båda S) Trafikflygutbildningen i Ljungbyhed för forskning och utveckling Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om Trafikflyghögskolan i Ljungbyheds direkta koppling till forskning och universitet


Utskottsberedning: UbU

Motion 2017/18:1828 av Per-Arne Håkansson och Kent Härstedt (båda S) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:1828 av Per-Arne Håkansson och Kent Härstedt (båda S) (pdf, 67 kB)

Öresundsregionen

Motion 2017/18:1366 av Lena Emilsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:1366 av Lena Emilsson m.fl. (S) Öresundsregionen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över behovet av en nationell strategi för Öresundsregionen och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som


Utskottsberedning: TU UU

Motion 2017/18:1366 av Lena Emilsson m.fl. (S) (docx, 58 kB) Motion 2017/18:1366 av Lena Emilsson m.fl. (S) (pdf, 75 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.