Kerstin Lundgren(C)

Kerstin Lundgren (C)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Stockholms län, plats 53
Titel Utredare.
Född år 1955
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865775
E-post kerstin.lundgren[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Valberedningen

    • Ledamot
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2018-09-24
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Deputerad 2007-03-27 – 2009-05-06
    • Deputerad 2003-02-18 – 2003-11-20
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2016-11-15 – 2016-12-14
    • Deputerad 2016-04-12 – 2016-05-25
    • Suppleant 2015-11-17 – 2015-12-16
    • Deputerad 2015-04-14 – 2015-06-16
    • Deputerad 2014-11-20 – 2014-12-17
    • Deputerad 2014-04-15 – 2014-06-12
    • Deputerad 2013-11-26 – 2013-12-17
    • Deputerad 2013-04-23 – 2013-06-18
    • Suppleant 2013-02-21 – 2013-03-06
    • Deputerad 2012-11-27 – 2012-12-19
    • Suppleant 2011-11-24 – 2011-12-14
    • Deputerad 2011-09-20 – 2011-09-21
    • Deputerad 2011-06-16 – 2011-06-17
    • Deputerad 2011-03-31 – 2011-04-01
    • Deputerad 2010-11-23 – 2010-12-15
    • Suppleant 2010-02-04 – 2010-03-03
    • Deputerad 2009-11-12 – 2009-12-09
    • Suppleant 2009-02-12 – 2009-03-12
    • Deputerad 2008-11-20 – 2008-12-19
    • Suppleant 2007-10-18 – 2008-06-18
    • Deputerad 2007-03-22 – 2007-06-01
    • Deputerad 2006-10-10 – 2006-10-13
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2014-10-14 –
    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-10-07
    • Suppleant 2006-11-29 – 2010-10-12
    • Valprövningsnämnden

    • Suppleant 2011-04-06 – 2015-02-18
    • Ledamot 2002-12-10 – 2011-04-05
    • Valberedningen

    • Ledamot 2006-10-02 –
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant 2010-11-01 –
    • Ledamot 2006-11-01 – 2010-10-31
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2006-10-10 – 2014-10-07
    • Riksrevisionens styrelse

    • Suppleant 2010-10-19 – 2010-12-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av skr. 2016/17:60 Policyramverk för svenskt utvecklingssamarbete och humanitärt bistånd

Motion 2016/17:3599 av Kerstin Lundgren (C)

Motion till riksdagen 2016/17:3599 av Kerstin Lundgren (C) med anledning av skr. 2016/17:60 Policyramverk för svenskt utvecklingssamarbete och humanitärt bistånd Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att återgå till inriktningen för svenskt utvecklingssamarbete


Utskottsberedning: 2016/17:UU11

Motion 2016/17:3599 av Kerstin Lundgren (C) (docx, 61 kB) Motion 2016/17:3599 av Kerstin Lundgren (C) (pdf, 66 kB)

med anledning av skr. 2016/17:62 Mänskliga rättigheter, demokrati och rättsstatens principer i svensk utrikespolitik

Motion 2016/17:3596 av Kerstin Lundgren (C)

Motion till riksdagen 2016/17:3596 av Kerstin Lundgren (C) med anledning av skr. 2016/17:62 Mänskliga rättigheter, demokrati och rättsstatens principer i svensk utrikespolitik Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen ska återkomma i en skrivelse


Utskottsberedning: 2016/17:UU15

Motion 2016/17:3596 av Kerstin Lundgren (C) (docx, 60 kB) Motion 2016/17:3596 av Kerstin Lundgren (C) (pdf, 69 kB)

med anledning av prop. 2016/17:32 Fortsatt svenskt deltagande i den militära utbildningsinsatsen i Irak

Motion 2016/17:3530 av Karin Enström m.fl. (M, C, KD)

Motion till riksdagen 2016/17:3530 av Karin Enström m.fl. (M, C, KD) med anledning av prop. 2016/17:32 Fortsatt svenskt deltagande i den militära utbildningsinsatsen i Irak Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör inför a att kommande


Utskottsberedning: 2016/17:UFöU2

Motion 2016/17:3530 av Karin Enström m.fl. (M, C, KD) (docx, 61 kB) Motion 2016/17:3530 av Karin Enström m.fl. (M, C, KD) (pdf, 78 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.