Kerstin Nilsson (S)

Kerstin Nilsson (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Skåne läns södra, plats 186
Titel Försäkringsutredare
Född år 1956
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865832
E-post kerstin.nilsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2011-02-04 – 2012-07-31
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant 2014-10-14 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot socialförsäkringsutskottet 14-. Suppleant trafikutskottet 10-14, arbetsmarknadsutskottet 10- och konstitutionsutskottet 11-12. Suppleant OSSE-delegationen 14-.
  • Föräldrar

    Börje Andersson och Margreth Andersson, f. Lindkvist.
  • Anställningar

    Kontorist, Lunds Mekaniska verkstad 72-73. Utredare, Försäkringskassan 73-10.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Vigselförrättare/registrering av partnerskap 07-10.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Kävlinge kommun 98-10. Kommunstyrelsen, ersättare 99-03, ledamot 04-10. Ledamot, kulturnämnden 97-99, 1:e vice ordförande 99-02. 1:e vice ordförande, tekniska nämnden 03-06 och ersättare 07-10. Ersättare, lokala säkerhetsnämnden 03-10. Ersättare, socialnämnden 06 och ledamot 07-10. Ersättare, kommunalförbund för gymnasieutbildning 99-02. Ersättare, Räddningstjänst Syd 08-10. Ersättare, KKB Fastighets AB 08-11. Ersättare, Förbundsmöte med länsförbund 08-11. Ersättare, Finsam 09-10. Ersättare, Region Skåne, beredningen för tillväxt och hälsa 07-10. Regionfullmäktig, 07-10.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot, Kävlinge arbetarekommuns styrelse -11. Föreningsordförande för Socialdemokraterna i Löddeköpinge och Kävlige Stora Harrie S-kvinnor.
  • Bostadsort

    Kävlinge

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Rätten för ofrivilligt barnlösa att få fler möjligheter till assisterad befruktning

Motion 2017/18:2204 av Kerstin Nilsson (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2204 av Kerstin Nilsson S Rätten för ofrivilligt barnlösa att få fler möjligheter till assisterad befruktning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att erbjuda ofrivilligt barnlösa flera möjligheter till assisterad befruktning så länge det


Utskottsberedning: 2017/18:SoU9
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:2204 av Kerstin Nilsson (S) (docx, 55 kB) Motion 2017/18:2204 av Kerstin Nilsson (S) (pdf, 66 kB)

Boendeformen kooperativ hyresrätt

Motion 2017/18:2663 av Lennart Axelsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2663 av Lennart Axelsson m.fl. S Boendeformen kooperativ hyresrätt Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utveckla upplåtelseformen kooperativ hyresrätt och tillkännager detta för regeringen. Motivering Svensk bostadsmarknad står inför


Utskottsberedning: 2017/18:CU9
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:2663 av Lennart Axelsson m.fl. (S) (docx, 61 kB) Motion 2017/18:2663 av Lennart Axelsson m.fl. (S) (pdf, 85 kB)

Bostaden, en social rättighet

Motion 2017/18:2595 av Niklas Karlsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2595 av Niklas Karlsson m.fl. S Bostaden, en social rättighet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om allas rätt till en bostad och tillkännager detta för regeringen. Motivering I 2016 års bostadsmarknadsenkät bedömer 240 av landets 290 kommuner


Utskottsberedning: 2017/18:CU16
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:2595 av Niklas Karlsson m.fl. (S) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:2595 av Niklas Karlsson m.fl. (S) (pdf, 70 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.