Kristina Axén Olin (M)

Kristina Axén Olin (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms kommun, plats 244
Född år 1962
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post kristina.axen.olin[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Utbildningsutskottet

    • Andre vice ordförande
    • Socialutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Andre vice ordförande 2019-02-26 – 2022-09-26
    • Ledamot 2019-02-13 – 2019-02-26
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-02-13
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Allmänpolitisk debatt 18 oktober 2018 Sjukvård och välfärdsfrågor

med anledning av prop. 2018/19:58 Ny ordning för att främja god sed och hantera oredlighet i forskning

Motion 2018/19:3041 av Kristina Axén Olin m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:3041 av Kristina Axén Olin m.fl. M med anledning av prop. 2018/19:58 Ny ordning för att främja god sed och hantera oredlighet i forskning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att reformen bör utvärderas senast fem år efter genomförandet och


Utskottsberedning: UbU

Motion 2018/19:3041 av Kristina Axén Olin m.fl. (M) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:3041 av Kristina Axén Olin m.fl. (M) (pdf, 81 kB)

med anledning av skr. 2018/19:57 Riksrevisionens rapport om långsiktiga effekter av utökade valmöjligheter till gymnasieskolan

Motion 2018/19:3038 av Kristina Axén Olin m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:3038 av Kristina Axén Olin m.fl. M med anledning av skr. 2018/19:57 Riksrevisionens rapport om långsiktiga effekter av utökade valmöjligheter till gymnasieskolan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att ge Skolverket ett samordnande uppdrag


Utskottsberedning: UbU

Motion 2018/19:3038 av Kristina Axén Olin m.fl. (M) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:3038 av Kristina Axén Olin m.fl. (M) (pdf, 79 kB)

med anledning av skr. 2018/19:34 Riksrevisionens rapport om investeringsstödet till särskilda boenden för äldre

Motion 2018/19:3023 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:3023 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. M med anledning av skr. 2018/19:34 Riksrevisionens rapport om investeringsstödet till särskilda boenden för äldre Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att huvudinriktningen ska vara generella statsbidrag


Utskottsberedning: 2018/19:SoU14

Motion 2018/19:3023 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:3023 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M) (pdf, 81 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.