Kristina Yngwe (C)

Kristina Yngwe (C)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Skåne läns södra, plats 124
Titel Agronom.
Född år 1983
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post kristina.yngwe[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ordförande

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ordförande 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2018-10-02 – 2018-10-02
    • Vice ordförande 2015-06-02 – 2018-09-24
    • Ledamot 2015-05-28 – 2015-06-02
    • Suppleant 2014-10-07 – 2015-05-28
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2015-09-18
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2014-10-07 – 2015-10-01

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot miljö- och jordbruksutskottet 15 och vice ordförande 15-. Suppleant utbildningsutskottet 14-15 och miljö- och jordbruksutskottet 14-15. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 14-15.
  • Föräldrar

    Lantmästaren Eskil Yngwe och Karin Yngwe, f. Andersson.
  • Utbildning

    Naturvetenskapliga programmet, Sydskånska gymnasiet, Ystad, slutår 02. Agronomexamen, Sveriges lantbruksuniversitet 10.
  • Anställningar

    Rådgivare, HIR Malmöhus 10-14.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Parlamentariska landsbygdskommittén (pågående). Ledamot, Gentekniknämnden 14-. 2:e ersättare, Europaparlamentet 14-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Ystad 14-15.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot, LRF Ungdomens riksstyrelse 09-11. Ordförande, LRF Ungdomens riksstyrelse 11-14. Ledamot, Centerkvinnornas förbundsstyrelse 14-16. Ledamot, verkställande utskottet, Centerpartiet 15-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2017/18:492 av Kristina Yngwe (C) 8 juni 2018 Hot och trakasserier mot djuruppfödare
Interpellationsdebatt 2017/18:488 av Magnus Oscarsson (KD) 8 juni 2018 Hot och trakasserier mot djurägare och jägare
Debatt om förslag 2017/18:MJU15 25 april 2018 Avfall och kretslopp
Debatt om förslag 2017/18:MJU19 11 april 2018 Övergripande miljöfrågor

Hot och trakasserier mot djuruppfödare

Interpellation 2017/18:492 av Kristina Yngwe (C)

Interpellation 2017/18:492 Hot och trakasserier mot djuruppfödare av Kristina Yngwe C till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S Den senaste veckan har militanta djurrättsaktivisters våld mot djuruppfödare och deras närstående uppmärksammats stort i medierna. Detta är tyvärr inte någon ny företeelse utan något

Inlämnad: 2018-04-13 Svarsdatum: 2018-06-08 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2017/18:492 av Kristina Yngwe (C) (pdf, 89 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Hot och trakasserier mot djuruppfödare

Hot och trakasserier mot djurägare och jägare

Interpellation 2017/18:488 av Magnus Oscarsson (KD)

Interpellation 2017/18:488 Hot och trakasserier mot djurägare och jägare av Magnus Oscarsson KD till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S Var fjärde bonde uppger sig i dag vara rädd för att utsättas för hot eller angrepp från aktivister. Detta visar en nyligen presenterad undersökning som Lantbrukarnas Riksförbund

Inlämnad: 2018-04-12 Svarsdatum: 2018-06-08 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2017/18:488 av Magnus Oscarsson (KD) (pdf, 89 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Hot och trakasserier mot djurägare och jägare

Textilinsamling av företag

Interpellation 2016/17:137 av Kristina Yngwe (C)

Interpellation 2016/17:137 Textilinsamling av företag av Kristina Yngwe C till Miljöminister Karolina Skog MP Centerpartiet har länge varit ledande i arbetet för att Sverige ska bli mer resurseffektivt och få en cirkulär ekonomi. I alliansregeringen tog vi initiativ till skärpta regler, insamlings- och återvinningsmål

Inlämnad: 2016-11-21 Besvarare: Miljöminister Karolina Skog (MP)

Interpellation 2016/17:137 av Kristina Yngwe (C) (pdf, 81 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Textilinsamling av företag

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.