Störningar på webbplatsen

Under torsdagen pågår ett planerat tekniskt arbete på webbplatsen. Under arbetet genomförs testsändningar via webb-tv som visas på webbplatsen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation

Kristina Yngwe (C)

Kristina Yngwe (C)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Skåne läns södra, plats 124
Titel Agronom.
Född år 1983
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post kristina.yngwe[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ordförande

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ordförande 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2018-10-02 – 2018-10-02
    • Vice ordförande 2015-06-02 – 2018-09-24
    • Ledamot 2015-05-28 – 2015-06-02
    • Suppleant 2014-10-07 – 2015-05-28
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2015-09-18
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2014-10-07 – 2015-10-01

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot miljö- och jordbruksutskottet 15 och vice ordförande 15-. Suppleant utbildningsutskottet 14-15 och miljö- och jordbruksutskottet 14-15. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 14-15.
  • Föräldrar

    Lantmästaren Eskil Yngwe och Karin Yngwe, f. Andersson.
  • Utbildning

    Naturvetenskapliga programmet, Sydskånska gymnasiet, Ystad, slutår 02. Agronomexamen, Sveriges lantbruksuniversitet 10.
  • Anställningar

    Rådgivare, HIR Malmöhus 10-14.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Parlamentariska landsbygdskommittén (pågående). Ledamot, Gentekniknämnden 14-. 2:e ersättare, Europaparlamentet 14-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Ystad 14-15.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot, LRF Ungdomens riksstyrelse 09-11. Ordförande, LRF Ungdomens riksstyrelse 11-14. Ledamot, Centerkvinnornas förbundsstyrelse 14-16. Ledamot, verkställande utskottet, Centerpartiet 15-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av skr. 2018/19:52 Riksrevisionens rapport om Landsbygdsprogrammet 2014–2020

Motion 2018/19:3034 av Kristina Yngwe m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2018/19:3034 av Kristina Yngwe m.fl. C med anledning av skr. 2018/19:52 Riksrevisionens rapport om Landsbygdsprogrammet 20142020 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att återuppbygga förtroendet för landsbygdsprogrammet med bl.a. kortare handläggningstider,


Utskottsberedning: 2018/19:MJU18

Motion 2018/19:3034 av Kristina Yngwe m.fl. (C) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:3034 av Kristina Yngwe m.fl. (C) (pdf, 78 kB)

Tydliga besked kring en översyn av artskyddsförordningen

Skriftlig fråga 2016/17:1481 av Kristina Yngwe (C)

Fråga 2016/17:1481 Tydliga besked kring en översyn av artskyddsförordningen av Kristina Yngwe C till Statsminister Stefan Löfven S Skogsnäringen har länge brottats med problem som bottnar i hur Sverige implementerat artskyddsförordningen. Markägare stoppas från att avverka sin skog på grund av att länsstyrelsen hittat

Inlämnad: 2017-05-18 Besvarare: Miljöminister Karolina Skog (MP)

Skriftlig fråga 2016/17:1481 av Kristina Yngwe (C) (pdf, 90 kB)

med anledning av skr. 2018/19:25 Riksrevisionens rapport om skyddet av värdefull skog

Motion 2018/19:3009 av Kristina Yngwe m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2018/19:3009 av Kristina Yngwe m.fl. C med anledning av skr. 2018/19:25 Riksrevisionens rapport om skyddet av värdefull skog Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att alla redan beslutade intrång och avsättningar ska ersättas innan man inrättar nya


Utskottsberedning: 2018/19:MJU8
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 5 avslag

Motion 2018/19:3009 av Kristina Yngwe m.fl. (C) (docx, 72 kB) Motion 2018/19:3009 av Kristina Yngwe m.fl. (C) (pdf, 83 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.