Kristina Yngwe(C)

Kristina Yngwe (C)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Skåne läns södra, plats 294
Titel Agronom.
Född år 1983
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post kristina.yngwe[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Vice ordförande

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Vice ordförande 2015-06-02 – 2018-09-24
    • Ledamot 2015-05-28 – 2015-06-02
    • Suppleant 2014-10-07 – 2015-05-28
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2015-09-18
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2014-10-07 – 2015-10-01

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

med anledning av prop. 2016/17:100 2017 års ekonomiska vårproposition

Motion 2016/17:3722 av Annie Lööf m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2016/17:3722 av Annie Lööf m.fl. (C) med anledning av prop. 2016/17:100 2017 års ekonomiska vårproposition Innehåll Förslag till riksdagsbeslut Motivering 1. Sverige behöver en ny reformagenda 2. Alliansens bedömning av svensk ekonomi Starkare internationell återhämtning Utanförskapet

2017-04-28

Motion 2016/17:3722 av Annie Lööf m.fl. (C) (docx, 741 kB) Motion 2016/17:3722 av Annie Lööf m.fl. (C) (pdf, 1179 kB)

Nedläggning av Arbetsförmedlingens lokala kontor

Skriftlig fråga 2016/17:1011 av Kristina Yngwe (C)

Fråga 2016/17:1011 Nedläggning av Arbetsförmedlingens lokala kontor av Kristina Yngwe (C) till Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson (S) Arbetsförmedlingen aviserade 2015 att 100 kontor ska läggas ned. Ett exempel på hur en planerad nedläggning av kontor drabbar kommuner är Östra Göinge kommun.

Inlämnad: 2017-03-06 Svarsdatum: 2017-03-15 Besvarare: Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1011 av Kristina Yngwe (C) (pdf, 79 kB)

Kommunala förbud mot biltvätt på gatan

Skriftlig fråga 2016/17:1004 av Kristina Yngwe (C)

Fråga 2016/17:1004 Kommunala förbud mot biltvätt på gatan av Kristina Yngwe (C) till Miljöminister Karolina Skog (MP) Biltvätt på gatan innebär att olja, tungmetaller och andra miljöfarliga ämnen riskerar att läcka ut i naturen. Flera kommuner har försökt att införa förbud mot biltvätt på gatan på grund av att

Inlämnad: 2017-03-06 Svarsdatum: 2017-03-15 Besvarare: Miljöminister Karolina Skog (MP)

Skriftlig fråga 2016/17:1004 av Kristina Yngwe (C) (pdf, 69 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.