Lars-Axel Nordell (KD)

Lars-Axel Nordell (KD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Örebro län, plats 233
Titel Verksamhetschef.
Född år 1952
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864788
E-post lars-axel.nordell[på]riksdagen.se
Sociala medier: Facebook

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2009-01-01 – 2018-09-24
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2016-01-20 – 2018-09-24
    • Ledamot 2014-10-07 – 2015-11-18
    • Ledamot 2012-02-24 – 2014-09-29
    • Suppleant 2009-02-09 – 2010-10-04
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2018-02-16 – 2018-09-24
    • Suppleant 2012-02-24 – 2014-09-29
    • Ledamot 2010-10-12 – 2012-02-23
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2017-12-15 – 2018-09-24
    • Ledamot 2015-11-18 – 2017-12-15
    • Suppleant 2014-10-14 – 2015-11-18
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2009-01-20 – 2010-10-04
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2010-12-20 – 2014-09-29
    • Suppleant 2009-02-09 – 2010-10-04
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-12-20 – 2014-09-29
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2018-04-11 – 2018-09-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2016-02-10 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 09-. Ledamot arbetsmarknadsutskottet 10-12, kulturutskottet 12-15 och miljö- och jordbruksutskottet 15-. Suppleant socialutskottet 09-14, kulturutskottet 09-10 och 16-, trafikutskottet 09-10, konstitutionsutskottet 10-, arbetsmarknadsutskottet 12-14 och EU-nämnden 16-. Ordförande, Riksdagens nykterhetsgrupp 10-.
  • Föräldrar

    Skulptören Axel Nordell och lärarinnan Ebba Nordell, f. Pettersson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Sveg, slutår 73. Socionomexamen, Högskolan i Örebro 78. Filosofi och kulturgeografi, Örebro universitet 04-05.
  • Anställningar

    Lärarvikarie och lärarassistent, Hagalundsskolan i Solna 74-75. Partiombudsman, Kristdemokraterna, Örebro län 79-91. Assistent, Frivården i Örebro 80-81. Oppositionsråd, Örebro läns landsting 83-02. Regionpolitisk utvecklingssekreterare, Kristdemokraternas riksorganisation 03-06. Verksamhetschef, studieförbundet NBV, Örebro län 06-08.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Styrelseledamot, Länsstyrelsen i Örebro län 95-98, ersättare 99-02. Styrelseledamot, Länsarbetsnämnden 99-01. Ledamot, Fängelseutredningen SOU 1993:76 och SOU 1994:5 92-94. Ledamot, Regionberedningen SOU 1993:97 och SOU 1995:27 92-95.
  • Kommunala uppdrag

    Ledamot, landstingsstyrelsen, Örebro läns landsting, 83-02, ersättare 82-84. 2:e vice ordförande, landstingets miljö- och hälsopolitiska delegation 92-94. Ledamot, landstingets hälso- och sjukvårdspolitiska delegation 95-98. 2:e vice ordförande, landstingets regionala beredning 99-02 och landstingets beredning för funktionshinder och handikapp 03-06. Styrelseledamot, Landstingsfastigheter AB, Örebro 92-94. Vice ordförande, landstingsförbundets regionala beredning 99-01. Ledamot, SKL:s beredning för Tillväxt och regionutveckling, TRU 01-02. Ledamot, regionförbundets fullmäktige, Örebro län 06-10. Ersättare, EU:s övervakningskommitté för Leader-plus-projekt 01-04. Ledamot, Strukturfondspartnerskapet för Östra Mellansverige 08-09.
  • Bostadsort

    Örebro

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av skr. 2017/18:238 En klimatstrategi för Sverige

Motion 2017/18:4153 av Kristina Yngwe m.fl. (C, M, L, KD)

Motion till riksdagen 2017/18:4153 av Kristina Yngwe m.fl. C, M, L, KD med anledning av skr. 2017/18:238 En klimatstrategi för Sverige Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att klimatpolitiken ska sträva efter att uppnå minskade utsläpp med bibehållen god ekonomisk tillväxt


Utskottsberedning: 2017/18:MJU22

Motion 2017/18:4153 av Kristina Yngwe m.fl. (C, M, L, KD) (docx, 61 kB) Motion 2017/18:4153 av Kristina Yngwe m.fl. (C, M, L, KD) (pdf, 76 kB)

med anledning av prop. 2017/18:204 Fler vägar till kunskap - en högskola för livslångt lärande

Motion 2017/18:4113 av Annika Eclund m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2017/18:4113 av Annika Eclund m.fl. KD med anledning av prop. 2017/18:204 Fler vägar till kunskap en högskola för livslångt lärande Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2017/18:204 Fler vägar till kunskap en högskola för livslångt lärande. Motivering Regeringen föreslår i propositionen


Utskottsberedning: 2017/18:UbU25

Motion 2017/18:4113 av Annika Eclund m.fl. (KD) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:4113 av Annika Eclund m.fl. (KD) (pdf, 64 kB)

med anledning av prop. 2017/18:186 Inkorporering av FN:s konvention om barnets rättigheter

Motion 2017/18:4103 av Emma Henriksson m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2017/18:4103 av Emma Henriksson m.fl. KD med anledning av prop. 2017/18:186 Inkorporering av FN:s konvention om barnets rättigheter Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att följa upp och vid behov vidta åtgärder som syftar till att säkerställa att


Utskottsberedning: 2017/18:SoU25

Motion 2017/18:4103 av Emma Henriksson m.fl. (KD) (docx, 65 kB) Motion 2017/18:4103 av Emma Henriksson m.fl. (KD) (pdf, 88 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.