Lars Beckman (M)

Lars Beckman (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Gävleborgs län, plats 275
Titel Egenföretagare/Regionchef
Född år 1967
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865390
E-post lars.beckman[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Civilutskottet

    • Ledamot
    • Näringsutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2017-02-15 – 2022-09-26
    • Ordinarie 2010-10-04 – 2014-09-29
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2017-10-13 – 2018-09-24
    • Suppleant 2017-02-23 – 2017-10-13
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Suppleant 2018-03-13 – 2018-05-24

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Utvisa fler utländska brottslingar som begår hedersrelaterade brott samt vålds- och sexualbrott

Motion 2018/19:2639 av Ellen Juntti m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:2639 av Ellen Juntti m.fl. M Utvisa fler utländska brottslingar som begår hedersrelaterade brott samt vålds- och sexualbrott Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att betydligt fler utländska medborgare som begår hedersrelaterade brott samt


Utskottsberedning: SfU

Motion 2018/19:2639 av Ellen Juntti m.fl. (M) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:2639 av Ellen Juntti m.fl. (M) (pdf, 73 kB)

Brott under tiden som asylsökande

Motion 2018/19:2462 av Lars Beckman och Ellen Juntti (båda M)

Motion till riksdagen 2018/19:2462 av Lars Beckman och Ellen Juntti båda M Brott under tiden som asylsökande Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om avslag och utvisning om brott begås under tiden man är asylsökande och tillkännager detta för regeringen. Motivering Sverige


Utskottsberedning: SfU

Motion 2018/19:2462 av Lars Beckman och Ellen Juntti (båda M) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:2462 av Lars Beckman och Ellen Juntti (båda M) (pdf, 75 kB)

Den svenska vargstammen

Motion 2018/19:2611 av Lars Beckman (M)

Motion till riksdagen 2018/19:2611 av Lars Beckman M Den svenska vargstammen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att våra myndigheter bör styra besluten mot att det ska finnas 170270 vargar i Sverige och tillkännager detta för regeringen. Motivering Ska vi ha en vargstam


Utskottsberedning: MJU

Motion 2018/19:2611 av Lars Beckman (M) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:2611 av Lars Beckman (M) (pdf, 74 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.